– lépjünk ki a biztonságos burokból
Érezted már úgy, hogy állandóan feszült és elégedetlen vagy a jelenlegi helyzeteddel? Mintha valami hiányozna, mintha változásra lenne szükséged, ezért úton-útfélen keresed az új lehetőségeket, különböző tapasztalásokra vágysz, folyton álmodozol, tervezgetsz: „ Milyen lenne, ha….”. Gyakran foglalkoztatnak olyan gondolatok és érzések, amelyek arra ösztönöznek, hogy ki akarj lépni a megszokott keretekből…
Tudod, mit jelent ez? A tudatalattid arra próbál rávezetni, hogy lépj ki a kényelmes életkörülményedből, hagyd el a kellemes és biztonságot adó burkodból, azaz lépj ki a komfortzónádból.
A mai cikkünkben arra keressük a választ, hogy mit jelent a komfortzóna, miért jó számodra, ha elhagyod a biztonságot jelentő kényelmet, mivé válsz általa és hogyan teheted ezt meg.
Kezdjük is a legelején…
Mi a komfortzóna?
Határokat jelöl az életed különböző területein, amely számodra kényelmet és biztonságot jelent. Egy mentális állapot, ahol te megszokott környezetben, viselkedésmintában és gondolatban maradsz, ezáltal elkerülsz olyan helyzeteket vagy kihívásokat, amelyek újdonságot vagy bármiféle kockázatot jelentenének számodra.
Minden emberben jelen van ez az ösztönös reakció, hogy létre hozza és fenntartsa a maga komfortzónáját, a biztonság és stabilitás iránti vágya miatt.
Például a főállású édesanya, aki családja ellátásának és gondoskodásának szenteli magát. Napjai a megszokott feladatok és rutinok körül forognak (házimunka, gyereknevelés, időbeosztás, stb.) A komfortzónában tartózkodó édesanyák a megszokott körülmények között mozognak és kevésbé nyitottak új kihívásokra, lehetőségekre. Sokszor észre sem veszik mennyire benne ragadtak a megszokottba, csak mikor visszamennek a régi/ új munkahelyre, ahol új és váratlan helyzetekkel találják magukat szembe.
Milyen következményei vannak, ha benne ragadsz a komfortzónában?
Teljes mértékben befolyása alatt tartja életedet, ha a komfortzónádon belül élsz! A biztonságos burok, bár védelmet jelent számodra, viszont nem épít téged, nem feszegeti a határaidat, nem sarkall arra, hogy megmutasd ki vagy és mit tudsz, milyen tehetséged van. De menjünk bele kicsit jobban a témába…
- Lassuló személyes fejlődés: megakadályozhatja egyéni növekedésedet és fejlődésedet. Az új helyzetek és kihívások elkerülése miatt nem kapsz lehetőséget arra, hogy új dolgokat tanulj, fejleszd magad, készségeidet vagy megtapasztaljad az önfejlődés lehetőségeit.
- Csökkenő önbizalom: gyengítheti az önbizalmadat és az önértékelésedet. Amikor nem mersz kockáztatni vagy új dolgokat kipróbálni, elveszítheted az önbizalmadat a saját képességeidben és készségeidben.
- Rutin életmód: monoton és unalom érzéséhez vezet, azáltal, hogy mindig ugyanazokat a tevékenységeket és szokásokat ismétled napról, napra.
- Szűkített perspektíva: nem kapsz lehetőséget arra, hogy más nézőpontokat láss, új dolgokat tanulj a világról és önmagadról.
- Megbánás: lemaradsz az élet kínálta lehetőségekről, kihívásokról, amik később megbánáshoz vezetnek, majd bűntudathoz.
Összefoglalva korlátozza a személyes és szakmai teljesítő képességed kibontakozását, és megakadályozhat abban, hogy teljes életet élj. Fontos időről időre kilépni ebből a zónából, hogy új tapasztalatokat szerezzünk, fejlődjünk és teljesebben éljük az életünket.
A komfortzónából való kilépés nem csak kihívásokkal jár, hanem hatalmas lehetőségeket is rejt magában.
- személyes fejlődés
- növekvő önbizalom
- tapasztalatszerzés
- rugalmasabb gondolkodás
- szélesebb kapcsolatok hálózata
- büszkeség és elégedettség
- bővülő kompetenciák
- több lehetőség kiaknázása
- élmények és emlékek
- teljesebb élet
Hogyan léphetünk ki a komfortzónából?
Első lépések a komfortzóna átlépéséhez
Elsőként határozd meg neked konkrétan mit jelent a komfortzóna? Mi az, ami még belefér, mi az, ami már nem?
Listázd ki az érdeklődési területeidet! Gondold át, mi az, ami mindig is érdekelt vagy vonzott, és keresd meg azokat a lehetőségeket, amelyek kapcsolódnak ezekhez az érdeklődési területekhez.
Próbálj ki új hobbit, tevékenységeket, amit eddig nem mertél, eddig még sose jutott eszedbe.
Inspirálhat a kezdeti lépéseknél, ha megfigyelsz másokat, amolyan példaképeket keresel. Keress a környezetedben, olyan személyeket, akinek viselkedése, életstílusa, felfogása számodra „irigylésre méltó”. Gyűjtsd össze azokat a pontokat, amikhez neked is lenne kedved, amiket szeretnél kipróbálni, de eddig nem merted. Válassz ki ezek közül párat és cselekedj. Kezd kis lépésekben. Valami aprócska lépéssel, aminek megtétele után megveregetheted a vállad, megdicsérheted magad. Ez ösztönzőleg hat.
Konkrét tippek a komfortzóna fokozatos bővítésére
Különféle emberek vagyunk, különböző természettel. Sokan belevalóak és a dolgok közepébe vágva tevékenykednek, cselekednek. Ha te a visszafogottabbak közé tartozol, kezd kis lépésekben a megvalósítást. Állíts fel kis célokat, amelyeket könnyű elérni. Ahogy elérted őket, fokozatosan növeld a kihívásokat és a célokat.
Kérj segítséget és támogatást, ha úgy érzed elakadtál. Ne félj segítséget kérni barátoktól, családtagoktól vagy mentoroktól, akik támogatnak és bátorítanak téged az új kihívásokkal szemben. Egy támogató közösség segíthet abban, hogy biztonságban érezd magad a kihívásokkal és a változással szemben.
Szoktasd magad az új helyzetekhez! Ezeket rendszeresítsd! Tűzd ki célul, hogy például minden héten egy kisebb és havonta egy nagyobb célodat megvalósítod. Ez hozzásegít téged ahhoz, hogy ne ess vissza a biztonságot jelentő kalitkába, megtöri a napi rutint és folyamatosan mozgásban tart.
Ne félj a kudarctól! A kudarcok részei az életnek, és az új kihívásokkal járhatnak. Ne félj a kudarctól, mert ezekből lehet a legtöbbet tanulni és fejlődni.
Légy nyitott és hajlandó tanulni! Mindig legyél nyitott az új lehetőségekre és állj készen tanulni. Az új ismeretek és tapasztalatok megszerzése elősegítheti a személyes növekedésedet és fejlődésedet.
Az önbizalom és a motiváció erősítése a kilépéshez
Kezdj naplózni! Írd le milyen célokat tűztél ki magad elé és az elért eredményeket. Ha nem sikerült azt is jegyezd fel. Minden negatív gondolatoddal együtt. Ezeket a negatív gondolatokat cseréld le pozitívokra, jegyezd fel és mantrázd naponta. Meg fognak téged erősíteni, és ha kell, vágj bele újra az adott cél megvalósításába, ne add fel az első kudarc után! Ugyanígy tegyél az elért eredményekkel is! Írj le minden jó gondolatot, ami eszedbe jut azzal kapcsolatban és olvasgasd. Nehéz napokon, egy-egy kudarc után vedd elő újra, hogy lásd képes vagy elérni a céljaidat.
Gyakorold a pozitív gondolkodást! E nélkül nem fog menni! Ne engedd, hogy a félelem és bizonytalanság meghatározza a gondolkodásodat. Gyakorold a pozitív gondolkodást, higgy magadban és a képességeidben.
A félelem kezelése és az új helyzetekkel való megküzdés
Ismerd fel a félelmeidet és fogadd el őket! Ezek amolyan sorvezetők legyenek számodra, hogy tudd, ezeken még változtatnod kell, ezeket még le kell győznöd, ahhoz, hogy igazán élhess! És ne feledd…
„ Félni pontosan annyi energiába kerül, mint hinni. (…) Ne arra használd az energiádat, hogy aggódsz! Használd arra, hogy hiszel!” (Joel Scott Osteen)
Légy türelmes magaddal! Ne várj el magadtól tökéletességet az első lépéseknél. Légy türelmes magaddal, és ne hagyd, hogy a kudarcok vagy hibák visszatartsanak.
A komfortzónán túl vár ránk egy egész új világ, tele lehetőségekkel és élményekkel. Amikor kilépünk a megszokott keretekből, képesek vagyunk szélesebb perspektívát nyerni, új készségeket és tapasztalatokat szerezni, valamint megtapasztalni az önfejlesztés és személyes növekedés gyönyörű folyamatát. Az új helyzetekben való megmérettetés és kihívás remek lehetőség arra, hogy felfedezzük a bennünk rejlő erőt és idomuló képességet.
Bármilyen félelem vagy bizonytalanság is felmerül, ne feledjük, hogy a komfortzónán túl végtelen lehetőségek várnak ránk. Higgyünk a saját erőnkben, merjünk kihívások elé állni, és fedezzük fel, hogy milyen erősnek, rugalmasnak és képesnek lenni bármire. Az új tapasztalatok, sikerélmények és személyes növekedés érzése az összes nehézség és kudarc ellenére felülmúlhatatlan. Ne féljünk lépést tenni, bátorságunkat felhasználva, és hozzuk ki a legtöbbet az életünkben rejlő lehetőségekből. Hozzuk ki a legtöbbet az életünkben rejlő lehetőségekből! Mérjünk élni!