A legfontosabb ajándék, amit magadnak adhatsz- minőségi énidő

Minőségi idő eltöltése önmagaddal

Kedves olvasóink! Mindenki tudja, szerte a világon március 8-a a mi napunk, a nőké. Természetesen nem csak ezen a napon kell elismerni és ünnepelni minket, hanem az év minden napján. De azért, nah… Adjuk meg a módját ennek a napnak, ha már egyszer az ENSZ a nők jogait és nemzetközi béke napját hivatalossá tette. Nemde?

Mindannyian különlegesek vagyunk és megérdemeljük a szeretetet és törődést, amit az év minden napján előszeretettel gyakorlunk mi is családtagjaink felé, előtérbe helyezve ezzel gyermekeinket, férjeinket, párjainkat. Viszont egy bizonyos személyt – a legfontosabbat – sokszor kifelejtjük… Aki a legjobban megérdemli a figyelmünket és gondoskodásunkat – önmagunkat.

Mint tudjátok, blogunk fő célja, hogy az általunk összegyűjtött és megosztott tartalmainkkal segítsünk nektek, nőknek kialakítani az életetekben az egyensúlyt, a harmóniát, és élvezzétek a stresszmentes és boldog mindennapokat. A mindennapi rutin és a különféle női szerepek közötti helytállás megköveteli, hogy elsősorban mások érdekeivel foglalkozzunk, és saját magunkat háttérbe szorítsuk. De most itt az ideje, hogy változtassunk ezen!

Töltsetek minőségi időt saját magatokkal is! Ez nem önzés, hanem az egészséges és boldog élet alapja. Ha nem szakítunk időt magunkra, nem fogjuk tudni kihozni magunkból a legjobbat, és nem leszünk képesek másokkal is szeretetben és törődésben együtt élni. Tehát, tanuljuk meg együtt, hogyan töltsünk minőségi időt önmagunkkal!

Csapjunk is bele a témába…

Minőségi idő, minőségi tevékenységek önmagadért

Mit jelent, hogy minőségi idő pontosan?

Minőségi énidő önmagaddal

Röviden annyit tesz, hogy tudatosan, odafigyelve magadra és igényeidre olyan tevékenységet választasz magadnak kikapcsolódás és feltöltődés céljából, ami épít téged, megnyugszol általa, egyfajta stresszkezelés számodra a mindennapok rohanásában. Ez az idő számodra értéket kell, hogy adjon, mély élményeket kell, hogy nyújtson. A lényeg nem az időtartamon van, hanem, hogy abban az időszakban magadra tudj fókuszálni, intenzíven jelen tudj lenni a pillanatban ezáltal mély élményekkel gazdagodj, inspirálódj. A végén pedig feltöltődve, energiával telve térhess vissza a napi rutinhoz, tevékenységeidhez.

Fontos megérteni, hogy a minőségi idő nem csak időtöltés. Nem arról van szó, hogy csak ülünk és semmit sem csinálunk. A minőségi idő olyan tevékenységekből áll, amik valóban örömet és elégedettséget nyújtanak nekünk. Ez lehet bármilyen tevékenység, amit szeretünk és élvezünk. Lehet ez egy reggeli séta a természetben, egy jó könyv olvasása, egy relax masszázs vagy akár egy kreatív hobbi.

Valósítsd meg önmagadért!- Hogyan?

Ahhoz, hogy megtudd, hogyan valósíthatod meg a minőségi időt önmagaddal, ahhoz az kell, hogy ismerd önmagad. Tudd, mi az, ami örömet szerez neked, mi az a tevékenység, ami kikapcsol téged egy rövid időre.

  • Célzott időszakok kijelölése: az az időszak egy napon/ héten, amikor saját magunkra tudunk koncentrálni
  • Megfelelő tevékenységek kiválasztása: gondolkodj el, és gyűjts össze többet is: sport, hobbi, olvasás, zene, túrázás, utazás…- csak olyan dolog legyen, ami örömet szerez neked
  • Teljes lelki jelenlét: ilyenkor engedjük el a gondokat és a kötelességeket, és élvezzük az adott pillanatot. Lépjünk ki a mindennapokból, és tudatosan töltsünk időt önmagunkkal, minél kevesebb zavaró hatás nélkül. Aki nem szokott hozzá, annak kezdetben nehéz lehet fókuszálni, de vedd rá magad, hogy ebben az időszakban csak TE vagy, senki más.
  • Felkészülés és tervezés: ha nagyobb időtartamú minőségi időre vágyunk, előre tervezzük meg, mikor és hogyan valósítjuk meg. Készüljünk fel a szükséges eszközökkel, és teremtsük meg a körülményeket a kikapcsolódáshoz.
  • Rugalmasság, alkalmazkodás: ne legyünk merevek és szigorúak magunkkal szemben, élvezzük az élet spontán pillanatait.
  • Új dolgok, új tapasztalások: ha felébreszti érdeklődésünket egy új/ismeretlen tevékenység, menjünk bele, próbáljuk ki, ezáltal sokkal jobban megismerjük magunkat és határainkat.

Hogyan kezdjük el?

Van két tényező, ami minden ember életében más- más eredményt produkál. Ez a két tényező mindenki számára sajátos, maga tudja, maga alakítsa ki az életkörülményeinek megfelelően!

 Az egyik…

Prioritások helyes beállítása az életedben:

Fontold meg, mennyire fontos számodra az önmagadra fordított idő énidő, s ez milyen mélységig? Van olyan időszak az életünkben, amikor szükségünk van hosszabb kikapcsolódásra, amikor akár egy hétig is, csak magunkra szeretnénk összpontosítani. S van olyan is, amikor elég 20 perc, egy-két óra is. A te életed, te tudod, mire van szükséged, hogy feltöltődj!
S az sem mellékes, hogy életed mely szakaszában vagy? Például kisgyermek mellől nehéz elszakadni hosszabb időre (néha még az egy óra is), de ha már nagyobbak a gyermekeid, akkor könnyebben megteheted ezt. Vagy például egy betegséggel teli időszakban biztosan nem fogod magára hagyni családtagjaidat, hogy elmehess wellnessezni, mert neked nagyon szükséged van rá- nyilván meg fogod várni a javulást és utána fogod megejteni a közeli spa fürdő nyújtotta élvezeteket.

Látod? Ahány ember, annyiféle élethelyzet. Neked kell eldöntened, hogy az életedben, mi élvez elsőbbséget, s mi az, ami háttérbe szorulhat pillanatnyilag.

A másik tényező, amire az imént utaltunk…

A helyes pihenési stratégia felállítása

Szintén bejön a képbe az, hogy ahány ember, annyiféle verzió. Nem mindenkit köt le egy jó könyv, van, aki nem szeret wellness fürdőbe járni, mert irritálja a nagy tömeg, van, aki utál túrázni. De van olyan ember is, akit mindezek feltöltenek. Te milyen ember vagy? Mit szeretsz csinálni? Gyűjtsd össze ezeket. Ha nincs ötleted kérhetsz tanácsot is, s amelyik tevékenység megtetszik, vagy kedved van hozzá, próbáld ki. Mit veszíthetsz?

A lényeg, hogy találj magadnak olyan tevékenységeket, amik mind rövid, mind pedig hosszabb távon is inspirálnak téged, kikapcsolnak. S szoktasd magad a rendszerességhez! Ha szükséges jegyezd fel a naptáradba!

És mik azok a tényezők, amik minden emberre egységesen igazak?

  • Kezd kis lépésekkel: Ne várj azonnali, nagy hatást. Kezd kis lépésekkel, főleg, ha nem vagy hozzászokva, hogy magaddal is kell törődnöd
  • Elfogadás és türelem: Ne ess kétségbe, ha nem sikerül elérni a célod (kikapcsolni) azonnal, helyezd át a hangsúlyt arra, hogy élvezd a tevékenységet. Legyél türelmes és kitartó.
  • A közösség ereje: Ha szükséged van inspirációra vagy ötletekre, keress női közösségeket, és csatlakozz hozzájuk. Beszélj barátaiddal, családdal, vagy kérj segítséget szakértőktől, akik segíthetnek a minőségi időd megtervezésében és megvalósításában.

Miért fontos a magunkkal töltött minőségi idő?

Amikor időt szánunk magunkra, lehetőségünk nyílik mélyebben megismerni önmagunkat, az erősségeinket, gyengeségeinket, vágyainkat és céljainkat. Támogat minket, hogy elfogadjuk önmagunkat olyannak, amilyenek vagyunk, és fejlesszük az önismeretünket.

A minőségi időnek köszönhetően lehetőségünk van gondoskodni testi és lelki egészségünkről. Rendszeres testmozgás, relaxációs gyakorlatok, meditáció vagy egyszerűen csak pihenés segít megőrizni az egészségünket és megelőzni a stresszt, vagy épp könnyebben túllendülni a stresszes időszakokon.

A saját magunkkal való minőségi idő segít csökkenteni a stresszt és elérni a kiegyensúlyozottabb életet. Ezáltal könnyebben tudunk megküzdeni az élet kihívásaival és hatékonyabban kezelni a stresszes helyzeteket.

Amikor megerősítjük a kapcsolatot saját magunkkal, az segíthet az önbizalom növelésében és az önértékelésünk javításában. Jobban fogjuk érezni magunkat a saját bőrünkben, és ez a pozitív hozzáállás kisugárzik majd a kapcsolatainkra is.

A minőségi időnek köszönhetően módunk van kikapcsolódni, pihenni és feltöltődni, új erőre kapni. Segít abban, hogy újra energiát merítsünk és frissen, kiegyensúlyozottan nézzünk szembe a ránk váró feladatokkal.

A minőségi idő segít abban, hogy jobban megismerjük saját szükségleteinket és határainkat, és megértsük, mik azok a dolgok, amik feltöltődést és boldogságot hoznak az életünkbe.

Lehetőségünk van arra, hogy kreatívan kifejezzük magunkat és felfedezzük a belső világunkat. Általa fejlődjünk és kibontakozzunk, és új lehetőségeket fedezzünk fel önmagunkban.

Minden nap ápold a magaddal való kapcsolatot, mert ez az a kapcsolat, ami megerősít téged, ami inspirál téged és feltölt. S nem mellesleg ez az a kapcsolat, amire mindig minden körülmények között számíthatsz, mindig ott lesz neked és soha nem fogsz benne csalódni. Értékeld és ápold hát, hogy minél többet hozhass ki magadból!

„ A legnagyobb kihívás az életben megtanulni: EGYEDÜL LENNI. Egyedül aludni, egyedül kelni, egyedül a problémáinkkal lenni. De aki ezt megtanulta, nála nincs erősebb ember a világon.”

Nőnap alkalmából lepd meg magad valami igazán fontos és egyedi ajándékkal: törődj magaddal!

Vélemény, hozzászólás?