Ott lüktet bennünk a vágy… szeretnénk kilépni a rosszból, szeretnénk változtatni, jobbá válni, nyugodt és boldog életet élni, de mégsem megy. Mintha a rossz szokások rabjai lennénk! Kifogásokat gyártunk, önigazolásokat keresünk arra, miért jobb benne lenni a pocsékban. Ráadásul csodálkozunk, ha –mint egy mágnes- további rosszat vonzzunk be, s vele együtt a stresszt, az aggodalmakat. Körülvesszük magunkat olyan emberekkel, akik, mint a bólogatójancsik, nekünk adnak igazat: „Az élet szar, sosem fog ez megváltozni!”
De miért vagyunk ennyire negatívak? És miért akarunk rosszat saját magunknak? Miért keresünk kitalált okokat lelkiismeretünk megnyugtatására, ahelyett, hogy változtatnánk?– hogy jobbá válhassunk… Most ennek jártunk utána….
A rosszhoz való ragaszkodásunk oka
Miért ragaszkodunk olyan erősen saját kifogásainkhoz? Az önigazolások valójában védekező mechanizmusok, melyek célja, hogy megőrizzék a pozitív önértékelésünket és elsimítsák a belső konfliktusainkat. Így hát, amikor olyan helyzetbe kerülünk, ahol változtatni kellene az életünkön, az önigazolások előugranak, hogy megvédjenek minket a fájdalomtól és a kényelmetlenségtől.
Gondolj csak bele, hányszor mondtad már magadnak, hogy “majd holnap kezdem el” vagy “most nincs időm”? Ezek mind a fájdalom elkerülését és a kényelem megtartását szolgálják. De valójában csak hosszabbítják az életedben lévő problémák fennállását és növelik a stresszt.
Valójában csak hitegeted magad, ez nem más, mint önbecsapás. Ami árt neked. Rosszat tesz veled. Nem azt az életet éled, amit valójában szeretnél, nem tudsz kibontakozni, nem ismered meg önmagad.
További okok
Kényelem
A változás bizonytalan, kiszámíthatatlan, így inkább maradunk a bizonyos, kényelmes helyzetben, még akkor is, ha nem ideális számunkra. Az a közeg ismerős, tudjuk mi vár ránk, nincs szükség félelemre és aggodalmakra, felesleges feszültségekre- marad a rossz helyzet.
Félelem
A kényelem és a félelem kéz a kézben jár együtt. Az ismeretlen jövővel szembeni félelem sokakat visszatart attól, hogy változtassanak. A bizonytalanság és félelem sokaknál ellenállást szül, így már meg is győzték magukat, miért ne változtassanak.
Önbizalom hiánya
A magabiztosság hiánya, a saját képességek alábecsülése sokszor arra készteti az embereket, hogy előre lépjenek, úgy érzik, képtelenek megbirkózni az új helyzettel.
Megfelelési kényszer
Az emberek gyakran attól félnek, hogy ha változtatnak, mások rosszul fognak rájuk nézni vagy kritizálni fogják őket. Ennek elkerülése érdekében maradnak a rossz helyzetben és a kifogások gyártásánál.
Korlátozó hitrendszerek
Ezek olyan meggyőződések vagy hiedelmek, amelyek blokként jelennek meg a mindennapjainkban, szintén visszatartó erők lehetnek. Ezek a hitrendszerek úgy hatnak, mint személyes korlátok, amelyek megakadályoznak minket abban, hogy más, kedvezőbb utat válasszunk, megakadályozzák, hogy kiteljesedjünk.
Motiváció hiánya
Kellő ösztönzés hiányában, vagy a célkitűzések hiánya bizony ahhoz vezet, hogy leragadunk a tervezgetés és ötletelés szintjén. Leginkább az kell a továbblépéshez, hogy lásd a döntésed/ változás fontosságát, és lásd (vagy legalább elképzeld) azt a sok jót, ami rád vár, mikor már elérted a célod.
Hogyan szabaduljunk ki önigazolásaink fogságából?
Kezdő lépésként fel kell ismerned azokat a helyzeteket, amikor észre veszed magadon, hogy kifogásokat (mentségeket) keresel, csak hogy ne kelljen változtatnod. Figyeld magad! A gondolkodásodat, a magyarázkodásaidat. Ezzel önismeretedet fejleszted!
Próbáld meg elfogulatlanul és valósághűen szemlélni önmagad és az adott helyzetet. Ne csak azért igazolgasd magadnak a döntéseidet vagy cselekedeteidet, hogy jó érzéssel távozz belőlük, hanem legyen valós alapod a magyarázatok mögött. Ez lenne a reális önértékelés.
A fontos dolgokat, változásokat ne halogasd tovább, légy tudatos, állíts fel prioritásokat, tegyél aktív lépéseket a céljaid felé. Légy bátor, és vállald fel a felelősséget a saját életedért és döntéseidért. Ez jelenti a cselekvést és felelősségvállalást.
Legyél empatikus önmagaddal, elfogadó a saját hibáiddal és gyengeségeiddel szemben. Ne ítélkezz túlzottan magad felett, hanem tanulj az esetleges hibákból és lépj tovább. Ez az empátia és elfogadás lépése.
Ha nehézségeid vannak az önigazolásokkal vagy a változásokkal kapcsolatban, ne félj segítséget kérni. Beszélj egy baráttal, családtaggal vagy szakemberrel arról, hogy hogyan tudnál kilépni ebből a ciklusból és előrehaladni az életedben. Sokszor egy külső segítség sokkal nagyobb löketet tud adni, mint mikor csak saját magunk dolgozunk céljainkon, terveinken, önmagunkon. Ez a külső támogatás kérésének lépése.
Miért hisszük azt, hogy logikusak vagyunk, miközben valójában érzelmeink vezérelnek?
Az emberek gyakran hajlamosak arra, hogy túlbecsüljék saját racionalitásukat, és úgy hiszik, hogy logikusan és ésszerűen gondolkodnak, miközben érzelmek és előítéletek alapján döntenek.
Jó képet szeretnének mutatni magukról. Azt hiszik, hogy azzal, hogy logikusan gondolkodnak és döntenek, jobbá teszik magukat mások és önmaguk számára is.
Ezen kívül pedig tudd, hogy az emberi elme számos kognitív torzítással (önsorsrontó gondolkodási hibák) működik, amelyek befolyásolhatják a gondolkodásunkat és döntéseinket. Például amikor az igazságot kutatjuk, hajlamosak vagyunk, inkább azokra az információkra koncentrálni, amelyek megerősítik a már meglévő nézeteinket, és figyelmen kívül hagyjuk az ellentmondó bizonyítékokat.
Az érzelmek gyakran erőteljesen befolyásolják döntéseinket, még akkor is, ha azt hisszük, hogy teljesen racionálisak vagyunk. Az érzelmek gyakran vezethetnek minket torzításokhoz, amelyek segítenek megmagyarázni vagy igazolni az érzelmeinket.
Ha kellő önismerettel rendelkezel, gyakorta megkérdőjelezed saját gondolkodásodat, érveidet, ha külső nézőpontot is meghallgatsz, nyitott vagy és rugalmas, akkor hamar felismerheted, hogy jó úton jársz-e a pozitív változás felé, és rájöhetsz valóban a logikus gondolkodás útján haladsz-e?
Praktikus stratégiák a rossz szokások ellen
Határozz meg konkrét, mérhető és időben meghatározott célokat, amelyekre törekedni fogsz. Meg kell tudnod fogalmaznod, hogy miért fontos a változás az életedben, miben lesz más az életed, mikor már elérted a terveidet.
Tudnod kell a változások mértékét: életed mely területén szükséges gyökeres változás, melyik területen szükséges kisebb. A nagyobb volumenket bontsd le a kisebb lépésekre, hogy ne tűnjenek olyan ijesztőnek vagy elérhetetlennek. Ez lehetővé teszi, hogy fokozatosan haladj előre és ne érezd magad túlterheltnek, s kevésbé érezd magad motiválatlannak.
Ismerned kell magad annyira, hogy tudd milyen minták és viselkedési szokások gátolnak téged a változás eléréséhez, tudnod kell mi az a gátló tényező, ami visszatart a változástól.
Meg kell találnod azokat a módszereket, amelyek segítenek fenntartani a motivációdat, növelni, ha arra van szükséged.
Kis lépésekben haladva kezdj neki a változásnak. Amikor eléred az első jelentősebb pontot, jutalmazd meg magad. Engedd meg magadnak a boldogságot és elégedettséget. Ezzel löketet adsz magadnak, motiválod magad a továbblépésben.
Más eszközök, amik segítenek a változás útján
- egészséges étkezési szokások kialakítása: a ragyogó forma, az élénkség és energiával teli élet boldogságot hoz az életedbe, nem mellesleg segíti a mentális állóképességedet
- testmozgás: felfrissít, energiával tölt fel, segít kiszellőztetni a fejed. Növeli az akaraterődet, kitartásodat.
- meditáció és légzéstechnikák: javítja a mentális és emocionális (érzelmi) jólétedet, csökkenti a stresszt és szorongást.
- relaxációs technikák: a testedben felgyülemlett feszültségtől szabadít meg, stresszoldó hatása van.
- időmenedzsment: abban segít, hogy hatékonyabban oszd be az idődet és csökkentsd a stresszt az életedben. Ez magában foglalhatja az időbeosztás készítését, a prioritások meghatározását és a hatékony munkaszervezést.
Ne engedd, hogy az önigazolások és a rossz szokások rabja maradj! Merj kilépni a kényelmi zónából, és tegyél tudatos lépéseket a változás felé. Legyen a célod egy boldogabb és kiegyensúlyozottabb élet, és higgy abban, hogy képes vagy rá- mert bizony képes vagy rá!
További cikkeink, ami még érdekes lehet számodra:
- Meditáció és légzéstechnikák a stressz ellen
- Jóga
- Hatékony időgazdálkodás
- Motiváció növelése és megtartása
- Vizualizáció ereje