Méhek- az emberi egészség titkos őrei

Méhek Napja

Minden év április 30-án ünnepeljük a MÉHEK NAPJát Magyarországon. A méhek megporzó munkája hozzásegít minket a finom gyümölcsök fogyasztásához, tőlük kapjuk a finomabbnál finomabb mézet. Az egészséget! Mi is szeretnénk felhívni a figyelmeteket, hogy mennyire hasznos és nélkülözhetetlen nekünk embereknek ezeknek a kis állatoknak a védelme. Óvjuk őket, védjük, figyeljünk rájuk, hogy minél tovább élvezhessük munkájuk gyümölcsét.

Mai cikkünk róluk fog szólni, és arról mennyi mindent adnak nekünk, amit talán észre sem veszünk, nem is értékelünk, csak akkor, ha már nincsenek!

A méhek fontossága

Ezek a kicsiny, de annál csodálatosabb állatok nem csupán édes mézet termelnek, hanem kulcsszerepet játszanak az ökoszisztéma fenntartásában és a természet egyensúlyának megőrzésében is.

Gondoskodnak növényeink beporzásáról, szaporodásáról, hozzájárulva ezzel más állatok táplálékellátásához is.

A klímaváltozás, a természetes élőhelyek elvesztése és a vegyszerek használata mind olyan tényezők, amelyek veszélyeztetik a méhek populációját és túlélését.
Viszont a méhek populációjának csökkenése komoly következményekkel járhat az emberi életre is, mivel a mezőgazdasági termények beporzásában játszott szerepük elengedhetetlen a világ élelmiszer termeléséhez és a táplálkozáshoz.

Méhek léte és az ember kapcsolata

Azt már tudjuk, hogy elengedhetetlen a világ számára a méhek jelenléte. Most nézzük meg azt is, milyen közvetlen kapcsolat áll fenn a méhek és az emberek jólléte között?

Hallottál már az apiterápiáról? Az apiterápia az a gyógyító módszer, amely a méhek termékeinek – például a méznek, a propolisznak és a méhviasznak – az egészségre gyakorolt jótékony hatásait használja ki. A méhek termékei antibakteriális, gyulladáscsökkentő és immunerősítő tulajdonságokkal rendelkeznek, ami segíthet a test és az elme harmóniájának visszaállításában.

Több helyen is találkoztunk ezzel a kifejezéssel – apiterápia. A legjobban talán az anatur.hu  oldala foglalja össze. Kitér a 6 legismertebb méhészeti termékre (méhpempő, propolisz, pollen, méhméreg, méz, mézviasz) és elmagyarázza milyen hatással lehetnek ezek a termékek az ember egészségére, szépségére. Nagyon hasznos olvasmány! Például tudtad, hogy a méh mérge különösen hatékonynak bizonyult a reumás arthitis, köszvény, idegzsába, sclerosis multiplex esetén, de számos más immun-rendellenesség kezelésénél (mint pl.: scleroderma, asztma) is alkalmazzák? És hogy a méznek mintegy 70 féle gyógyhatást tulajdonítanak, mert antioxidánsokat, vitaminokat (B6 és C vitaminokat)  és ásványi anyagokat (kálcium, réz, vas, magnézium, cink) is tartalmaz?

Milyen módokon használhatjuk ki a méhek jótékony munkájának gyümölcsét?

A fent leírtak alapján a hat méhészeti terméket alkalmazhatjuk

  • egészségmegőrzésre, immunerősítésre és jó néhány betegség esetén bevethetjük
  • szépségápolásra: arcpakolásként, testradírként, masszázshoz, még akár fürdővízhez adagolva is
  • étkezéshez, természetes édesítőszerként
  • illóolajként párologtatóba csepegtetve, fürdővízhez adagolva

Mindezeken felül pedig a méhek szorgos munkájának köszönhetően gyümölcsfáink termést hoznak, más növények beporzását is elvégzik, tehát az emberek táplálkozásában kulcsfontosságú szerepet tölt be.

Méhek nélküli világ

Láthatjuk! A méhek kulcsfontosságú szerepet játszanak az ökoszisztémában, mint porzók és beporzók, valamint a természet egyensúlyának őrzői; a méheknek köszönhetően élvezhetjük a sokféle egészségügyi és szépségápolási előnyöket, mint például a méz, a propolisz és a méhviasz; a méhek nélkülözhetetlenek az élelmiszer termelésben, és hozzájárulnak a biodiverzitás fenntartásához.
Milyen lépéseket tehetsz a méhek védelme érdekében? Támogasd a helyi méhészeket és vásárolj tőlük, egyúttal pedig lépj fel- emelj szót a hamisított méz készítése és árusítása ellen, ültess kertedbe méheket vonzó növényeket, segítve ezzel a méhek életkörülményeit.  

Vélemény, hozzászólás?