Lassan véget ér a nyár, a jó idő. Kezdődik gyermekeinknek a suli, visszatérünk a jól megérdemelt pihenésünkről a munka világába. Kezdődik újra a hajtás, a határidők, a házi feladatok, a feküdjünk le időben, mert másnap iskolába, óvodába, munkába kell mennünk! Tegye fel a kezét, ki szeretné mindezt kevésbé stresszesen megélni? Remélem most mindenki feltette!
Ha ezt az időszakot átmenetinek tekinted, máris levehetsz a saját válladról nem kis terhet! De nézzük meg hogyan is teheted mindezt meg úgy, hogy ne őrülj bele? Csináljuk zökkenőmentesen és stresszmentesen! Könnyítsd meg az életed, és kerüld el a hirtelen változás okozta feszültséget!
1. Adj magadnak időt az átálláshoz!
Első és legfontosabb, hogy ne várd el magadtól, hogy azonnal készen állsz majd szeptember 1-ével a munkanapok rutinjára, és gyermekedtől se várd el ugyanezt (nekik még nehezebb újra felvenni az iskolai napok szokásait). Egy jól megtervezett átmeneti időszak csodákra képes. Szánj egy-két napot arra, hogy felkészülj mentálisan és fizikailag is a munkába/ iskolába való visszatérésre.
2. Frissítsd fel a nyári rutinodat!
A nyári szünet után a munkahelyi/ iskolai napi rutinba való visszatérés okozza a legnagyobb kihívást! Hogy elkerüld a frusztrációt kezd el kicsiben, például korábban feküdj le és korábban kelj fel. Ezzel fokozatosan visszaállhatsz a munkanapok rutinjára- ha nem tetted meg ezt eddig, már holnap állj neki, gyermekeddel együtt- szokjátok az időben való lefekvést és korábbi kelést, így amikor élesben megy, sokkal egyszerűbb lesz neki is, neked is!
3. Tűzz ki reális célokat!
Az egyik leggyakoribb probléma a visszatérés során, hogy túl sokat vársz el magadtól, családodtól az első napokban. Reális célkitűzések segíthetnek abban, hogy elkerüld a csalódást. Oszd fel a feladatokat kisebb, könnyen kezelhető részekre és engedd meg magadnak, hogy kisebb lépésekben haladj! Ne akarj mindent egyszerre megcsinálni!
4. Tervezd meg a hetedet!
Minden heted előre megtervezése segít hatékonyan kezelni az idődet és a feladataidat. Használj naptárat vagy tervezőt, ahol nyomon követheted a teendőidet. Így könnyebben tudsz fókuszálni a legfontosabb feladatokra, és elkerülheted a túlterhelést. Írj listát az elvégzendő feladataidról, amit vezess fel a naptáradba, terveződbe!- Így nem marad ki semmi, nem csapnak össze a fejed felett a hullámok.
5. Lassíts le!
Nem kell azonnal 100%-on pörögnöd. Az átmeneti időszakban engedj meg magadnak kisebb szüneteket, hogy újra megtaláld a munka ritmusát. Ezek a kis pihenők segíthetnek abban, hogy csökkentsd a stresszt, amivel pedig hatékonyságodat növelheted.
6. Találj időt a kikapcsolódásra!
Bár a munkahelyre/iskolába való visszatérés fontos, ne feledd a pihenést se. Iktass be a napi rutinodba olyan tevékenységeket is, amelyek segítenek kikapcsolódni és feltöltődni. Legyen szó olvasásról, meditációról vagy egy jó sétáról a parkban, sportról.
7. Egészség mindenekelőtt!
Az egészséges életmód alapvető ahhoz, hogy stresszmentesen tudj dolgozni. Fogyassz egészséges ételeket, igyál elegendő vizet és ne hanyagold el a testmozgást se. Ez utóbbi segíthet felvenni a lendületet és javítani a hangulatodat, tehát mindenképp számolj vele!
8. Kérj segítséget, ha nem bírod!
Nem kell egyedül megküzdened az átállás nehézségeivel. Ha úgy érzed, hogy segítségre van szükséged, ne félj kérni azt. Beszélgess kollégáiddal, barátaiddal vagy akár egy szakemberrel, ha erre van szükséged. Egy támogató közeg jelentősen csökkentheti a stresszt.
9. Fogadd el, hogy az átmenet időbe telik!
A legfontosabb, hogy hagyd, hogy az átmenet természetes ütemben történjen meg. Mindenkinek időbe telik, hogy teljesen visszaszokjon a munkanapok rutinjába. Légy türelmes magaddal, gyermekeddel még inkább és ne aggódj, ha nem megy minden azonnal, simán.
10. Vedd észre apróbb sikereidet!
Ne várj a nagy célok eléréséig, hogy elismerd a fejlődésed. – Ez nem csak az átállásra igaz, hanem életed minden területére! Ünnepeld a kisebb sikereket is, mint például egy jól sikerült nap az irodában, hogy jól kezeltél egy kriminális ügyfelet vagy egy befejezett projektet. Biztasd ugyanerre gyermekedet is! Ezek az apró örömök motivációt adhatnak, hogy jó irányba haladtok és, hogy ezen az úton kell tovább folytatnotok.
Láthatod! Az iskola-munkakezdés nem kell, hogy feszültségtől teli legyen! A hangsúly a fokozatosságon, és a stresszmentességen van!
Ne feledd, hogy időbe telik, míg újra felveszed a tempót, de apró sikereid elismerése és az egészséges életmód fenntartása segíteni fog abban, hogy magabiztosan és nyugodtan indulj neki az őszi időszaknak!
Reméljük, hogy ezek a tanácsok hasznosak lesznek számodra, és segítenek abban, hogy mosolyogva térj vissza a mindennapi rutinba!