Teremts a pozitív gondolatok erejével!

Pozitív gondolkodás

A gondolat érzelmi töltése az, ami a kívánt eredményt meghozza.” (részlet A vonzás törvénye a gyakorlatban c. könyvből) Ez a mondat egy erőteljes üzenet, amely felhívja figyelmünket, hogy a gondolataink valóságot teremtenek. „Ha a gondolatot megszorozzuk intenzíven átélt érzelemmel az egyenlő az eredménnyel, azaz a valósággal.”
A gondolataink képesek felerősíteni vagy éppen elfojtani az érzéseinket, cselekedeteinket.
Neked például mi az első gondolatod reggel, mikor kinyitod a szemed? „Jaj, megint egy újabb nap, fel kell kelnem-de nem akarok…”, ami egy borongós, negatív napot vetít előre. Vagy inkább így ébredsz? „Ma vajon milyen csodás dolog vár rám?” – ez pedig egy pozitív töltetű, lehetőségekkel teli napot ígér.

Tudod mi a kulcs? Meg kell tanulnod tudatosan irányítani gondolataidat, érzelmeidet ahhoz, hogy napjaidat boldogabbá és teljesebbé varázsolhasd.

Mai a cikkünkben a gondolatok és érzelmek hatalmát vesézzük ki, valamint praktikus tippeket igyekszünk adni, amelyek segíthetnek neked abban, hogy hogyan alakítsd át a gondolkodásodat. Célunk, hogy olyan eszközöket adjunk a kezedbe, amelyek segítségével megtapasztalhatod a pozitív gondolkodás erejét, és hogy az életed minden területén megvalósíthasd a kívánt változást.

Gondolatok ereje

A gondolatok teremtő ereje hatalmas: nap mint nap formálják a valóságunkat. Képzeld el, hogy minden egyes gondolatod egy mag, amelyet elültetsz a saját életed kertjében. Ha pozitív gondolatokkal táplálod, olyan szép virágok fognak nyílni, amelyek színessé és illatossá teszik napjaidat. De ha a negatív, önmagadat bántalmazó gondolatokkal élteted, akkor azok tüskés, sötét növényekké nőhetnek, amelyek csak fájdalmat okoznak neked is és a környezetednek is.

Hogyan befolyásolják a gondolataink a mindennapi életünket?

Sokkal energikusabban és pozitívabban indul a napod, ha már korán reggel úgy startolsz, hogy aznap valami nagyszerű dolog vár rád -tettre készebb vagy, ami magával ragadja a környezeted is.
Ne kezd a napod negatív és rossz gondolatokkal, mert az valószínűleg rányomja bélyegét a hangulatodra és a döntéseidre, így a cselekedeteidre is és nem kapsz mást a nyakadba csak nyűgöt, például egy jól irányzott forgalmi dugóval, pedig neked időre a munkahelyedre kellene érned, vagy épp felhívnak az iskolából, hogy azonnal menj a gyerekért, mert rosszul érzi magát… És persze, hogy nincs senki, akit megkérj menjen érte, mert neked prezentálnod kell 10 perc múlva…
Milyen más a két élethelyzet, ugye? Te melyiket választanád?

Vagy nézzünk egy másik példát. Képzeld el, hogy egy fontos előadás előtt állsz!

Pozitív gondolatok:
Ha magadnak azt mondod, hogy „Meg tudom csinálni, felkészültem, és élvezni fogom, amíg tart”, akkor a gondolataid az érzelmeidbe is át fognak gyűrűzni, és nagyobb önbizalommal fogsz felszólalni. Borítékolható a siker!

Negatív gondolatok:
A negatív oldalról közelítve: „Sikerülni fog? Mi van, ha elfelejtek mindent? Ez biztosan rosszul fog végződni.” Ezek a félelmek csak felnagyítják a szorongást, és valószínűleg visszafogják a teljesítményedet.

Láthatjuk, hogy a gondolataink miként formálják a valóságunkat? A gondolatok ereje nemcsak a hangulatunkra van hatással, hanem a viselkedésünkre és a döntéseinkre is. Ha tudatosan figyelünk arra, hogy mivel tápláljuk a gondolatainkat, képesek leszünk megváltoztatni az életünket.

Érzelmek hatása

Az érzelmek sokkal többek, mint egyszerű reakciók; érzelmeink a belső világunk kifejezői és irányítói. Az érzelmek megmutatják, hogyan viszonyulunk a minket körülvevő világ dolgaihoz. Képzeld el, mennyire másként látod a napodat, amikor szívedet öröm és elégedettség hatja át, mint amikor kétségekkel és szorongással ébredsz. Az érzelmeink képesek megerősíteni vagy elfojtani a gondolatainkat, és ezáltal befolyásolják a reakcióinkat a különböző élethelyzetekben.

Gondolatok és érzelmek kölcsönhatása

A gondolatok és érzelmek közötti kapcsolat egy párbeszédhez hasonlítható. Egy folyamatos párbeszéd, aminek végkimenetele attól függ, hogy mit reagálsz a másik mondanivalójára. Amikor pozitív gondolatokból töltekezel, akkor másoknak is azt adod tovább, ezzel új lehetőségek nyílnak meg előtted.
Ezzel szemben, ha engeded, hogy csak a nehézségek, a félelem és szorongás érzései törjenek fel benned, akkor ezek az érzelmek elnyomják a konstruktív gondolkodást (problémamegoldó gondolkodás). Ezáltal mit fogsz tapasztalni? Még több nehéz helyzetet az életedben, negatív embereket gyűjtesz magad köré és egy olyan lehúzó és ördögi körben találod magad, amiből kitörni nagyon nehéz.

Képzeld el, hogy váratlanul felhalmozódik a munkahelyeden a feladataid mennyisége, viszont te már nagyon fáradt vagy, legszívesebben mindent ott hagynál, hazamennél és vennél egy lazító, forró fürdőt. Ezt nem teheted meg egyelőre, minden, amit kaptál, határidős feladat, másnapra le kell adnod!

Mit tehetsz?

  • Találd meg a pozitív oldalát a negatív helyzeteknek

Keresel egy kis örömforrást, aminek segítségével kibírod a hátralevő munkaidőt -hiszen dolgozik benned a pozitív érzelmek ereje. Ha képes vagy találni egy ilyen örömforrást (például tartasz öt perc szünetet, és ez idő alatt vicces videókat nézel, ami megnevettet vagy eszel a kedvenc édességedből), az segíthet enyhíteni a feszültséget és könnyebbé tenni a hátralevő időt a munkahelyeden. Keress te is ilyen apró örömforrásokat az életedben, amik pozitív irányba terelik az érzelmeidet, és lehetővé teszik, hogy a problémákra egy másik nézőpontból tekints vagy legalábbis ne téged hátráltató tényezőként éld meg.

  • Tanulj a nehéz helyzetekből!

Vegyünk egy másik példát: Szörnyű csalódás ért! Ami szomorúsággal tölt el, végtelenül csalódott vagy! Úgy érzed teljesen maga alá gyűr ez az érzés, nem tudsz tőle szabadulni!Mit tehetsz? Határozz meg magadnak egy időintervallumot, ami alatt sajnálhatod magad, de nem tovább! Ezután gondolkozz! Mit akarhatott tanítani nekem ezzel az Univerzum? -Lehet, hogy egy ennél jóval nagyobb csalódástól/ káosztól akart megmenteni? Mit tanulhatok ebből a helyzetből? – ezek a kérdések segíthetnek átkonvertálni a nehéz érzelmeket pozitív tapasztalásokká, és ezáltal fejlődhetsz.

Látod? Az érzelmek nem csupán reakciók; ők az életünk motorjai is. Ha tudatosan megfigyeljük őket, és megtanuljuk kezelni ezeket a kölcsönhatásokat, az életünk minősége is javulni fog.

Praktikus tippek a pozitív gondolkodásért

Elsődleges feladatod legyen, hogy elérd a pozitív gondolkodás szokásoddá váljon! Ennek érdekében érdemes bevezetned néhány gyakorlatot a mindennapjaidba:

  1. Rossz gondolatok észlelése és azok tudatos cseréje pozitívokra: Az első lépés a tudatosság. Figyeld meg, mikor észlelsz negatív gondolatokat! Lehet, hogy észre sem veszed, amikor automatikusan arra gondolsz, hogy „Nem fog sikerülni” vagy „Ezt biztosan elrontom.” Amikor ezeket a gondolatokat megfigyeled, próbáld tudatosan lecserélni őket valami pozitívra. Például, mondhatod: „Meg fogom próbálni, és tanulni fogok a tapasztalatból.
    „Mi van, ha nem fog sikerülni!” helyett „Felkészültem, és megérdemlem, hogy sikerüljön!”
  2. Önmagunkkal való szeretetteljes bánásmód: Az önkritika helyett inkább próbálj meg kedves és támogató lenni magaddal szemben. Ismerd el a hibáidat, de ne hagyd, hogy ezek meghatározzák az önértékelésedet.
    Mondj magadnak legalább 5 dicsérő szót. Ha hibázol, tudatosítsd magadban, hogy ez is része az életnek, a tanulás folyamatának. Szánj időt önmagadra, pihenj, relaxálj! Töltődj fel!
  3. Pozitív megerősítések alkalmazása: A pozitív megerősítések alkalmazása nagyszerű eszköz a gondolkodásod átalakítására. Ezek rövid, pozitív kijelentések, amelyeket naponta többször ismételhetsz. Fontos, hogy az állítások önazonosak és hitelesek legyenek számodra, neked is el kell hinned őket!
    Írj le 5 megerősítést, ami számodra fontos! Ezeket minden reggel a tükör előtt állva mond el magadnak! Ha szükségét érzed tedd ki lakásod több pontjára is, hogy szembe találkozz vele többször is a nap folyamán!
    Pozitív megerősítésekről bővebben itt olvashatsz… 
  4. Rendszeres naplózás, a fejlődésed nyomon követése: A naplózás segít abban, hogy tisztábban lásd a gondolataidat és érzelmeidet. Írd le a nap folyamán felmerülő negatív gondolatokat, majd cseréld ki őket pozitívokra. Ezen kívül érdemes leírni azokat a dolgokat is, amelyekért hálás vagy, és amik boldogságot hoztak az életedbe.
    Minden este szánj 10 percet a naplódra! Írd le a napi jó dolgokat és tanulságokat. Mindenképpen tartsd észben, hogy a naplózás a fejlődésed dokumentálása, ami segít téged, hogy visszatekinthess és értékelni tudd a változást.

Ahogy az élet folyamatosan formálódik körülöttünk, úgy a gondolataink és érzelmeink is nagy hatással vannak arra, hogyan éljük meg a mindennapjainkat. Az élet rövid, és minden egyes nap lehetőséget ad arra, hogy a boldogság és a kiegyensúlyozottság felé lépjünk. A pozitív gondolatok nemcsak a hangulatunkat emelhetik, hanem a döntéseinkre és a kapcsolatainkra is kedvező hatással vannak.

Tudatosan irányított gondolkodásunk és érzelmeink kulcsfontosságú szerepet játszanak abban, hogy változtassunk az élethez való hozzáállásunkon. Ha hajlandóak vagyunk tenni értük, észrevesszük, hogy a negatív helyzetekben is képesek vagyunk megtalálni a jót, és a kihívásokat lehetőségként értékelni.

Kezdd el még ma: észleld a gondolataidat, alakítsd át az érzelmeidet, és építsd fel a pozitív gondolatok világát. Tudd, hogy a benned rejlő erő képes megváltoztatni az életedet! Hozd ki a legtöbbet a napodból, és tapasztald meg a pozitív gondolkodás varázsát!

Vélemény, hozzászólás?