Mit árul el rólad a bőröd? A stressz hatása a bőrre és a leggyakoribb tünetek

A stressz hatása a bőrre – pattanások, bőrszárazság és irritáció kialakulása mentális túlterheltség következtében.

Amikor túlterheltek vagyunk, nem figyelünk magunkra: túl sok a gyors étel, kevés alvás, és a bőrünk nem hallgat – beszél. Mégpedig látványosan! A nap mint nap visszanéző arc rengeteg apró jelzést küld – csak meg kell tanulnunk olvasni őket.

Fakó, élettelen bőr – az energiaszegény életmód következménye

A stressz és a kimerültség első jele lehet a bőr fakósága. Ha a bőröd elveszti természetes ragyogását, annak oka lehet:

  • kevés alvás,
  • kevés folyadékbevitel,
  • túl sok feldolgozott étel,
  • vitaminhiány (pl. C-vitamin, vas).

Tipp: Aludj legalább 7-8 órát, igyál több vizet, és iktass be friss zöldségeket, citrusféléket az étrendedbe. A C-vitaminos arcszérumok is segíthetnek, de belülről is fontos a feltöltés!

Pattanások, gyulladások – amikor a stressz kiül az arcodra

Sokan csak a tinédzserkorral kapcsolják össze a pattanásokat, pedig a felnőttkori akné gyakran a hormonális egyensúly felborulására vagy stresszre utal.

A kortizol, azaz a stresszhormon, fokozza a faggyútermelést, ami eltömődött pórusokat, gyulladt bőrt eredményezhet – főleg az állon, homlokon vagy az arc alsó részén.

Tipp: Próbálj beiktatni stresszcsökkentő szokásokat: napi 10 perc légzőgyakorlat, jóga, vagy akár egy esti nyugtató fürdő. A bőröd meg fogja hálálni.

Sötét karikák, duzzanat a szemek körül – a kimerültség lenyomata

A szemkörnyék különösen érzékeny terület, ahol szinte azonnal megjelennek a stressz és az alváshiány nyomai: karikás szemek, puffadás, finom ráncok felerősödése.

Tipp: Próbálj meg ugyanabban az időpontban lefeküdni és kelni minden nap. Használj koffeines vagy hialuronsavas szemkörnyékápolót, és reggelente tegyél hideg kanalat vagy zöldtea filtert a szemedre. – nagyon hatásos lehet.

Száraz, húzódó bőr – a belső egyensúly felborulása

Ha a bőröd állandóan száraz, viszket vagy hámlik, nem biztos, hogy csak az időjárás a ludas. A krónikus stressz hatással van a bőr védőrétegére (a lipidgátra), ami így nem tudja megtartani a nedvességet.

Tipp: Hidratálj belülről is! A napi 2-2,5 liter víz sokat számít. Külsőleg használj lipidpótló testápolókat, és kerüld a kiszárító tusfürdőket, alkoholos tonikokat.

Korai ráncosodás – amikor a bőröd a „lelked miatt” öregszik

A stressz és az egészségtelen életmód hatással van a bőr kollagén- és elasztin termelésére is – ezek azok az anyagok, amelyek a bőr rugalmasságáért felelősek. Ha ezek sérülnek, hamarabb jelennek meg: a szarkalábak, a mélyebb ráncok, a petyhüdtség.

Tipp: Az antioxidánsokban gazdag étrend (bogyós gyümölcsök, zöld leveles zöldségek), valamint a rendszeres mozgás támogatja a bőr regenerációját. A C- és E-vitaminos bőrápolók szintén hozzájárulnak a kollagéntermeléshez.

A bőr figyelmeztet – te figyelsz rá?

A bőrünk nem hazudik. Ha nem figyelünk a testünkre és lelkünkre, a bőrünk lesz az első, ami jelzi, hogy valami nincs rendben. A jó hír? Az apró életmódbeli változtatások már rövid időn belül látványos eredményt hozhatnak.

Még több bőrápolással kapcsolatos cikk a blogon:

Ha szeretnél még további érdekes és hasznos olvasnivalót, iratkozz fel blogunk hírlevelére. Add meg neved és e-mail címed, mi pedig gondoskodunk olvasni valóról a stresszmentes élet eléréséhez!

Inspiráló tartalmak első kézből! 

Hasznos tippek, gyakorlati tanácsok egy csokorban. 
Váljon életed boldogabbá, harmonikusabbá! 

Vélemény, hozzászólás?