A NEMet mondás művészete

Nemet mondás avagy a visszautasítás művészete

Az előző írásunkban azt vettük át, miért nem tudjuk stressz nélkül visszautasítani embertársainkat, miért olyan nehéz számunkra nemet mondani?

Félünk! Félünk, hogy csalódnak bennünk, félünk, hogy kirekesztenek bennünket, félünk, hogy megkülönböztetnek bennünket és még sorolhatnánk számtalan okot.

Valóban olyan rossz lenne? Rossz lenne teher nélkül élni, ami nem nyom minket agyon –  “… már megint belementem valamibe, amibe igazából nem is szerettem volna?”

Meg kell húznunk egy határt, ahol nem érezzük magunkat kihasználtnak, mégis elfogadnak bennünket olyannak, amilyenek valójában vagyunk.

Egyet értesz velem?

A kérdés csak az, hogyan tehetem meg mindezt, és közben ne érezze a másik fél, hogy cserben hagytam, hogy nem érdekel, mi van vele, milyen problémája van éppen, hogy nem támogatom eléggé.

Általánosságban a nemet mondásról

Lássuk, mi kell ahhoz, hogy tudj nemet mondani?

Első és legfontosabb, hogy ismerd önmagad. Tudnod kell, mi vált ki belőled frusztrációt, feszültséget, ha egy másik embertársad – legyen az a munkatársad, főnököd, gyermeked, barátnőd – kér tőled valamit. Ez a tudatosság hozzásegít téged ahhoz, hogy felismerd saját határaidat. Ezt mindenképpen tudnod kell, mert ebből indulsz ki.

Következő lépés, hogy nyugtasd le magad! Igen! Visszautasítani valakit csak és kizárólag higgadt állapotban lehet. Amennyiben nem ezt teszed, akkor az további ellenségeskedést és vitát szül, ami nem tesz jót emberi kapcsolataidnak.
Tehát, lazíts! Ha például hirtelen ért a kérés párod részéről, amit nem tudsz és nem is akarsz megtenni – szeretnéd őt visszautasítani – első körben nyugodj le! Erre különböző relaxációs technikák állnak rendelkezésedre. ( Ezekről a technikákról itt olvashatsz bővebben ) A lényeg, hogy egy olyan állapotot kapj, ahol szívverésed ritmusa szabályos, izmaid nem feszülnek, légzésed kiegyensúlyozott. Be kell állnia egy testi-lelki egyensúlynak, ami hozzásegít téged, ahhoz, hogy higgadtan tudd mások értésére adni, mit szeretnél. Az elején biztosan több időt vesz el tőled, de hidd el, ez idővel gyorsabban és természetesebben következik be. Kezd el, gyakorolj – ha kell, kérd meg párod, adjon egy kis időd, mert szükséged van rá, mielőtt választ adsz neki.

Relaxációs technikák, hogy lenyugtasd magad

Ugorjunk egy szintet, miután lenyugtattad magad. Vizsgáld meg a gondolataidat! Ugye nincs benned semmi negatív? Mi volt az első gondolatod, mikor a kérés elhangzott feléd? „ Ha most visszautasítom, nem fog szeretni/ megharagszik/ nem segít, majd mikor nekem lenne szükségem segítségre?” Ezek a gondolatok mind-mind negatív eszmék.
Kérdezd meg magadtól, hogy van – e egyáltalán ennek az eszmefuttatásnak valami alapja, jogosak- e a gondolataid?
Ne lásd a dolgok sötét oldalát, ne a rossz oldaláról közelíts, hanem légy pozitív. Optimista felfogással, sokkal többet érhetsz el.
Ennél a szintnél is némi gyakorlás szükséges. Ki kell cserélned a rossz gondolataidat valami pozitívra, ami erősít téged. Ha ezt betartod a kellemetlen érzések enyhülni fognak, eltűnnek és helyére békésebb érzések kerülnek.

Ezután következik: régi rossz hiedelmeidet vetkőzd le! Kérdezted már magadtól, hogy miért? Miért érzed ezt? Tedd meg! Kérdezgesd magadtól addig, míg rá nem jössz honnan ered a túlzott elutasítás gondolata. Miért vált ki belőled negatív gondolatokat egyáltalán az, hogy vissza kell utasítanod a párod/ a munkatársad/ a főnököd/ a barátnőd. Rá fogsz jönni, hogy legtöbb esetben egy beléd nevelt, gyermekkorodból származó negatív meggyőződés miatt van. Ez a lépés kicsit kellemetlenebb érzéseket válthat ki belőled, de ne felejtsd el, a változás sohasem könnyű.

Önfejlesztéssel sikerülhet túljutni a nehéz időkön. Mindig egyenesen, határozottan, világosan és nyugodtan mond el, mit szeretnél!
Hajlamosak az emberek határozott helyett, agresszíven viselkedni! Soha ne ess át a ló túloldalára. Ne gurulj dühbe! Kiegyensúlyozottan, belső békét sugárzóan, őszintén beszélj! Közben pedig hallgasd meg és vedd figyelembe mások álláspontját is.

Ami segíthet neked kimondani a nemet:

  1. Beszélj az érzéseidről! Mond el bátran, ha valami kikészít, ha valamitől bánatos leszel, ha csalódott vagy- természetesen indulatok nélkül.
  2. Mond ki egyértelműen! Ne köntörfalazz, ne kerülgesd a forró kását, egyenesen mond el, mit szeretnél.
  3. Őrizd meg a nyugalmad! Erőszakos, támadó és bántó megjegyzések nélkül közöld másokkal, mit szeretnél.
  4. Beszélj pozitívan! Sokkal célravezetőbb pozitívan fogalmazni, amivel másokat is pozitív hangulatba teszel.
  5. Figyelj a testbeszédedre! A hozzáállásodról, testbeszédedről sok minden visszatükröződik.
  6. Tömören fogalmazz! Nem kell hosszadalmas magyarázkodásba kezdened, zárd le minél gyorsabban mondanivalódat.
  7. Hass a másik félre, vond be őt is! Ha rávilágítasz arra, hogy biztosan járt már a te cipődben a másik fél is, úgymond együttérzést csikarsz ki belőle, akkor sokkal megértőbb lesz veled embertársaid.
  8. Figyelj meg másokat! Ha megfigyeled a körülötted lévőket, biztosan találsz olyan személyeket, akik könnyű szerrel képesek visszautasítani másokat. Elemezd az ő viselkedésüket.
  9. Ne félj a kudarctól! Nem sikerült elsőre határozottan nemet mondanod? Ne keserítsen el. Minél többet gyakorolsz, annál egyszerűbben és sikeresebben tudod majd megtenni. Ne add fel!
  10. Ünnepeld magad!Nagyon fontos, ha sikert érsz el, ne felejtsd el megünnepelni azt. Ha mást nem, csak egy képzeletbeli vállon veregetéssel jutalmazd meg magad. Növeli az önbizalmad.

Nemet mondás technikái

Különféle jól bevált technikákkal készültünk nektek. Olyan lehetőségekkel, amik életed különböző területein segíthetnek neked, könnyedén visszautasítani egy másik személyt legyen az: barát, barátnő, családtag, az utca embere vagy akár a munkahelyedről egy bizonyos személy.  

Ismételgesd álláspontodat addig, míg a másik fél meg nem érti tiédet! Ne hátrálj meg, ne visszakozz! Csak ismételgesd, neked miért más a véleményed, miért gondolod úgy, ahogy, miért ragaszkodsz ahhoz, ami a te fejedben van- természetesen mindezt nyugodtan és udvariasan!

Ez a módszer nem jelent mást, mint azt, hogy látszólag belemész a kérésbe, de közben nem hagyod magad megingatni. Igazából nem jelent mást, mint hogy mindenre, amit hozzád intéznek, ezeket válaszolod: „ Lehetséges!…Ez nem kérdés!….Elképzelhető!…Ezt egy percig sem kétlem!….Igazad van…. „ A végén pedig közlöd a személlyel, hogy de mindezek mellett amit érvelésnek felhozott, neked mégis más a véleményed, ami mellett sziklaszilárdan kiállsz.

Ez a technika segít abban, hogy figyelembe tudd venni a másik fél álláspontját is, közben ki tudj tartani a sajátod mellett. Kösd akár mások kérését bizonyos feltételekhez, vagy utasítsd vissza teljes mértékben- felkínálva számára egy bizonyos alternatív megoldást. Persze ez utóbbinál olyan lehetőséget kell felkínálnod, ami mindkettőtök számára elfogadható.

Igen! Képzeld magad a másik helyébe, az ő szemszögéből vázold fel a te álláspontodat. Sok ember nem látja, milyen irracionális kérése van embertársa felé, szüksége van arra, hogy szembesítsük ezzel a helyzettel. Nyugodtan vázold fel neki, hogy ő sem örülne annak, ha így viselkednének vele szemben.

Nyíltan vállald fel, hogy jelenleg nem áll módodban segíteni valakinek, aki támogatást kér tőled, mert jelenleg te magad is szörnyen el vagy havazva. De, ha csak arról van szó, hogy a te nézőpontod szöges ellentéte annak, amit kér tőled, azt is vállald fel! Ezáltal emberibbnek tűnsz, és a másik fél is könnyebben tud veled azonosulni.

A kritika egy másik ember viselkedésére, cselekedeteire tett megjegyzés. Ha ezzel a fegyverrel élsz, kis időbe telhet, mire a másik ember beismeri saját hibáját, ami valljuk be, nem egyszerű dolog – de megértéssel, empátiával, sokkal jobban kezelhetsz bizonyos személyeket. Ha pedig rávilágítasz a másik ember viselkedésbeli hibáira, ő maga is rájön, hogy rossz szemszögből nézi a világot. Hangsúlyozd mindenképp, hogy a probléma – ami köztetek fennáll, -arra szeretnétek megoldást találni. 

Most, hogy ismersz pár technikát, hogyan fordíthatod előnyödre egy másik ember nem túl szimpatikus kérését, nincs más dolgod, mint megvalósítani ezeket a mindennapok során. Kezdetben nehezedre eshet egy-egy technika alkalmazása, vagy akár több módszer vegyítése is, de el kell kezdened! Gyakorolj…. Gyakorolj….Gyakorolj….

1. Vizualizálj

Képzeld el, hogy egy kellemetlen szituációban, ki hogyan reagálna, mit mondana? Hogyan utasítanád vissza, mit válaszolna rá az a személy?… Játssz egy kicsit! Ez a technika segít abban, hogy felkészülj és élesben automatikusan reagálni tudj, megerősít téged!

2. Vállald a rizikót

Menj bele bátran az éles helyzetekbe! Az egyszerűtől, egészen a számodra nehezebb visszautasításig. Soha ne veszítsd el a fókuszt, mi a célod, mit szeretnél te?

Konkrét helyzetekben nemet mondani

Párkapcsolatok

Párkapcsolatban nemet mondani

A szerelemben, párkapcsolatban hajlamosak vagyunk feláldozni magunkat és elveinket azért, hogy megfeleljünk a másik félnek. Viszont egy idő után már belefáradunk ebbe, próbálnánk érvényesíteni a saját nézeteinket is, de az már ellenségeskedést szül. Jobb már az elején letisztázni, hogy kinek, mik az elvárásai a másikkal szemben és ahhoz tartani magunkat. Nem érhet így meglepetés!

Ne legyünk hajlandóak akármire, azért hogy elfogadjanak minket. Az összhang megőrzése egy kapcsolatban nem azt jelenti, hogy meg kell tartani a másik felet, mindenáron.

A legnagyobb félelem egy kapcsolatban, hogy nem leszünk szerethetőek, ha felvállaljuk magunkat és véleményünk mellett kiállunk. Nagyon fontos utána járni, hogy milyen berögzült hiedelem áll e mögött. Amikor rájössz erre, onnantól kezdve tudsz a másik félnek is nemet mondani hatékonyan, mert hiszel majd magadban, abban, amit valóban szeretnél, s – mivel egy párkapcsolat a kölcsönösségen alapszik – nem okoz majd problémát visszautasítani párod kérését. Ne attól tedd magad szerethetővé, amit nem teszel meg-vagy meg teszel!

Család

Családi kötelékben nemet mondani

Sokan úgy gondolják, tartoznak a szüleiknek, azért mert megszülethetett, felnevelték, taníttatták, stb. A családhoz tartozás vágya, a családi összetartozás fenntartásának igénye nagyon mélyen gyökerezik bennünk. Úgy gondoljuk, ha nemet mondunk, ezt az összetartozást felborítjuk, elutasítjuk. De vajon tényleg így van?
Családi kötelékben gyakorolhatjuk leginkább a kompromisszum kötés technikáját. Ha nem is akarunk ajtóstul rontani a házba, s egy szuszra rázúdítani családunkra véleményünket, ajánlhatunk kölcsönös engedményekkel járó megoldásokat szeretteinknek. Akármit is kínáljunk megoldásként az őszinteség elengedhetetlen, mindig meg kell fogalmaznunk aggályainkat, érzéseinket. Főleg, ha kisgyermekeddel próbálsz egyességre jutni. Mintha kis radarjaik lennének, amik kiszúrják, ha nem mondasz igazat, vagy épp elhallgatsz valamit előlük.

 A család egy olyan szoros kötelék, ami biztonságot és szeretetet nyújt. 

Munkahely

Munkahelyen nemet mondani

Megfelelni akarás, előrébb jutás gondolata-siker hajszolása. Ismerősek ezek a gondolatok szerintem mindenki számára, akinek volt munkahelye. A kérdés az, hogy neked mi a célod? Mit vársz egy munkahelytől? Milyen főnökre és munkatársakra vágysz?

Határozottsággal felvértezve nem jelenthet számodra gondot visszautasítani egy főnök kérését, miszerint azonnal csinálj meg valamit, amikor amúgy is totál el vagy havazva egy határidős feladattal. Azonnal tudod, hogy mit kell tenned: határozottan, de nyugodtan vissza kell utasítanod őt! Nyíltan fel kell vállalnod magad – túl vagy terhelve, s nem szeretnél rossz munkát kiadni a kezed közül; felajánlva egy kompromisszumos megoldást, lehet az új feladatot más valaki – hozzáértőbb személy/ kevésbé túlterhelt személy- jobban el tudná végezni. Elvégre mindenki érdeke, hogy gördülékenyen oldódjanak meg a problémák. Egy közösségben ez elengedhetetlen.

Munkahelyen nagyon fontos elhatárolódni a személyes vélemény és a munkahelyi szabályok betartása között. Sok olyan személy van, aki úgymond kísérti a sorsot. Úgy gondolja, rá nem vonatkoznak a munkahelyi szabályok, közben észre sem veszi, hogy ezzel a viselkedésével másoknak tesz keresztbe. Ha ezt megmondják a szemébe, hajlamos az áldozatot játszani- kikényszerítve ezzel egyfajta együttérzést a másikban. Ilyen esetekben is határozottan ki kell állnunk magunkért, ne hagyjuk elnyomni mások által magunkat.

Gondolkodtál már azon egy főnöknek miért nem esik nehezére világosan a munkavállalói értésére adni, mik a szabályok, és ha ott akarnak dolgozni, mihez kell tartaniuk magukat? Azért mert tud határvonalat húzni a saját érzései és a munkát illetően.  

Baráti társaság

Baráti társaságban nemet mondani

Különösen nehéz nemet mondani olyan embernek, aki közel áll hozzád, akikre támaszkodni szoktál, ha baj van, akik a családodat pótolják, ha az nincs melletted.

A barátság egy fajta kölcsönösséget feltételez: bizalmat, őszinteséget.

A barátait minden ember maga választja meg: akivel a legjobban tud rezonálni, akivel a legjobban megértik egymást. Soha nem szabad a barátságot egy lapra tenni a visszautasítás következményeivel. Ha ebből indulsz ki, akkor az a személy nem igaz barátod, aki megsértődik, ha nem tudsz azonnal segíteni neki valamiben. Egy igaz barát megérti, ha nincs kedved, erőd – mert például fáradt vagy – egy hétvégi kiránduláshoz, egy közös hétvégéhez. Megérti, ha nyíltan elmondod neki a véleményedet, sőt még biztat is, hogy vállald fel magad. Ettől barát, a barát.

Most, hogy már tudod, miből fakad számodra, hogy nehezen vagy éppen egyáltalán nem tudsz nemet mondani másoknak, és milyen gyakorlati lehetőségeid vannak ennek leküzdésére, nincs más hátra: Vágj bele! Tudd, hogy nem kell félned! Ne hagyd, hogy mások elvárásai szerint teljen az életed, amúgy is olyan rövid- élvezd ki, fedezd fel, úgy ahogy neked tetszik.

Vállald önmagad anélkül, hogy bárkit is megbántanál!

(Marie Haddou)

Vélemény, hozzászólás?