Az modern, digitális világában az okos eszközök és a média elkerülhetetlen részévé váltak mindennapi életünknek. Minél inkább függünk ezektől az eszközöktől, annál nagyobb károkat okozhatnak a mentális és fizikai egészségünknek. Ebben a cikkben összeszedtünk Nektek pár fontos tényt arról, hogyan hat a média és az okos eszközök túlzott használata életünkre, milyen befolyással bírnak ránk és gyermekeinkre nézve, mit tehetünk ellene.
Káros hatások
Utána jártál már, hogy mennyi időt töltesz a neten? Mennyi időt vesz el tőled napi szinten az, hogy a telefonodat nyomkodod/görgeted céltalanul?
Egy átlagos ember 3,5-4 órát tölt el telefonozással: Facebook, instagram, TikTok videók és posztok nézésével, a neten való böngészéssel. Gondoljunk csak bele… Ezt az időt aktív pihenésre is fordíthatná az ember, vagy önfejlesztésre, tanulásra. Elmehetne szórakozni a barátaival, beszélgethetne, új ismeretségeket köthetne.
Függőség
Régen az emberek telefonjukat azért használták, hogy tudjanak beszélni egy másik emberrel. Manapság, ebben a felgyorsult világban mi történik? Telefonon keresztül kommunikálunk (már ha a messenger és társainak használatát – nem kis iróniával- lehet valós kommunikációnak használni) Telefonon hallgatjuk a zenét, nézünk filmet, olvasunk könyvet, játszunk rajta, vásárolunk, ezen követjük nyomon az egészségünket, végzünk munkát, kérünk útbaigazítást… S valóban! Minden egy helyen, kéznél van. De közben az emberek elfelejtenek érzelemmel kommunikálni, elfelejtenek gondolkodni, problémát megoldani. Belesüppednek a telefon okozta függőség világába, és legtöbbször észre sem veszik.
A gyermekeinket fenyegeti leginkább a digitalizáció okozta függőség. Telefon, játékok, televizió- mindezek „okos” kivitelben. Nem tudnak már egymással kulturáltan kommunikálni, trágárabbnál trágárabb jelzőkkel illetik a másik embert- azt hiszik ez a menő… Közben nem tudnak megszólalni sem, őszinte véleményt mondani, az érzéseikről beszélni- beszippantotta őket a kiber világ. Elveszik a gyermekkoruk, úgy nőnek fel, hogy nem tudnak igazán gyermekek lenni, kiélvezni a gyermekkor előnyeit, mert leragadtak a képernyő-telefon előtt.
Honnan tudhatod, hogy okos eszközöd függőjévé váltál?
Tedd le! S figyeld meg magad! Mit tapasztalsz? Nem tudod, mit kezdj magaddal? Kellemetlen, szorongó érzésed van-, úgy érzed, valami hiányzik? Esetleg még pánikolsz is? Dühös leszel, netán még dührohamot is kapsz, kiabálsz, és szitkozódsz? Sokan vannak így, amit még maguknak sem ismernek be.
Ezek az emberek teljesen leépítik a szociális életüket, elfelejtenek szemtől szemben kommunikálni, s a függőségük miatt stresszesek, szorongók és idővel depressziósak lesznek. A legtöbb embernél jelentkezik alvás probléma/ zavar. Sőt még a szemre is káros hatással van.
Van megoldás!
Tudatossággal tehetsz ellene! És még valami detox!
- Kijelölt okos eszközmentes idők és területek: Határozz meg néhány időszakot és helyet egy nap, ahol az okos eszközök ki vannak kapcsolva vagy távol vannak tőled és a családodtól. Például lehet az étkezési idő vagy az esti előkészületek időszaka, vagy akár a hálószoba, ahol tilos az okos eszközök használata.
- Tudatos időkorlátok beállítása: Állíts be időkorlátokat az okos eszközök használatára, és tartsd magad ehhez. Használhatsz alkalmazásokat vagy beállításokat a telefonodon, hogy emlékeztessenek, ha túlléped az előre meghatározott időkeretet.
- Prioritások beállítása és időgazdálkodás: Határozz meg prioritásokat a mindennapjaidban, és szánj időt a fontos dolgokra, mint például a családi idő, a pihenés és a saját egészséged. Tervezd meg a napodat előre, és ütemezz be időt a képernyőn kívüli tevékenységekre is.
- Csak megengedett alkalmakkor használj okos eszközöket: Határozz meg konkrét időtartamokat és helyzeteket az okos eszközök használatára, például délután erre kijelölt időtartamban nézel TikTok videókat, csevegsz a barátnőddel telefonon, nézelm utána azoknak az információknak, amikre szükséged van, stb.
- Kikapcsolódás beépítése a mindennapokba: Teremts időt a kikapcsolódásra és a feltöltődésre minden nap. Ez lehet egy rövid séta a szabadban, meditáció, olvasol vagy bármilyen tevékenységet végzel, amely feltölt energiával és nyugalmat ad.
- Csak jelen lenni a pillanatban: Tudatosan gyakorold az igazi jelenlétet a mindennapokban. Amikor időt töltesz a családdal vagy más fontos személyekkel, próbálj meg teljesen jelen lenni, és ne hagyd, hogy az okos eszközeid megzavarjanak téged.
Ezek a gyakorlatok segíthetnek neked a média és okos eszközök negatív hatásainak csökkentésére, és tudatosabban használni ezeket az eszközöket a mindennapokban.
Figyeljünk önmagunkra és egymásra, és találjunk egyensúlyt az online és offline élet között.