A türelem nem csak egy szimpla érzés, a türelem egy kulcsfontosságú képesség, ahhoz, hogy elinduljunk a tudatosság felé, ezáltal pedig megszabaduljunk a stressztől és idegeskedéstől túlfűtött élettől. Jelen kell lennie a kapcsolataid kiépítésében, a szülői szerepeidben, karriered építése- munkád elvégzése során, önmagaddal való kapcsolódás közben, mentális egészséged megőrzése érdekében.
Türelmesnek kell lenned, mert türelem nélkül nem tudod megfelelően megoldani a problémáidat, konfliktusaidat, nem tudsz szeretetteljes kapcsolatot kialakítani a hozzád közel állókkal, és szélesebb körben sem, ártasz vele… leginkább saját magadnak!
Manapság az emberek folyton türelmetlenkednek. Az autóban- munkába menet, főleg ha várakozni is kell… Oh, jaj! Akkor aztán a Jó Isten irgalmazzon bárkinek is, aki az utunkba kerül.
Türelmetlenek vagyunk, ha kommunikációs problémáink adódnak. Úgy érezzük nem értenek minket, vagy épp mi nem értjük a másik felet… És ahelyett, hogy türelemmel és empátiával fordulnánk a másik félhez, legszívesebben ráborítanánk az asztalt.
Legtöbbször azonnal akarunk mindent, vagy már tegnapra- ha lehet! Nyomás alatt főleg!
De a leggyakoribb eset, szülőként gyermekeinkkel! A gyerekek gyakran makacskodnak, nehezen kezelhetők, feszegetik a határokat, s mi szülőként az ilyen helyzetekben türelmetlenkedéssel, és kiabálással reagálunk.
Türelmetlenek vagyunk saját magunkkal szemben is: azonnal szeretnénk lefogyni, azonnal szeretnénk sok pénzt keresni, azonnal akarunk jobb életet!
A türelmetlenségünk mögött megbúvó okok
A feszültség és stressz nagyfokú türelmetlenséget okozhat. Ha túlterheltnek érezzük magunkat, könnyen elveszíthetjük a türelmünket a mindennapi megpróbáltatásokkal szemben.
Ha úgy érezzük, hogy nincs kontrollunk valamilyen helyzet felett, vagy nem tudjuk irányítani az eseményeket, akkor türelmetlenség alakulhat ki bennünk.
Amikor sürget a határidő vagy úgy érezzük, hogy nem áll rendelkezésünkre elegendő idő egy feladat elvégzésére, könnyen frusztrálttá és türelmetlenné válhatunk.
Olyan helyzetekben, amikor izgatottak vagyunk vagy vágyakozunk valamiért, könnyen türelmetlenek lehetünk, mert azonnali kielégülést akarunk.
Ha nem érezzük, hogy megértettek minket, vagy ha mások nem értik, amit mondunk, könnyen türelmetlenek lehetünk.
Ha túlzottan ragaszkodunk a tökéletességhez vagy a szigorú elvárásokhoz, akkor türelmetlenek lehetünk magunkkal és másokkal szemben (főként, ha valami nem úgy alakul, ahogy terveztük).
A fáradtság és az alváshiány csökkentheti türelmünket és toleranciaküszöbünket, ami könnyen türelmetlenséghez vezethet.
Mit tehetünk, hogy türelmesebbé váljunk?
A legfontosabb képesség, amit el kell tudnunk sajátítani az az empátia képessége! Amikor egy másik ember lelkiállapotába tudjuk helyezni magunkat. Át tudjuk érezni, mit érezhet a másik fél! Ha ez meg van benned sokkal türelmesebben és megértőbben tudod kezelni gyermeked makacsságát, hisztijét; a munkahelyi beszólogatásokat és más konfliktushelyzeteket; könnyebben kezeled az olyan helyzeteket, amikor például várakoznod kell, sorban kell állnod, hogy elintézhesd a dolgod. Segít a kapcsolataid kiépítésében és megerősítésében – legyen szó akár magán vagy üzleti jellegű kapcsolatokról. Krízishelyzetek és nehéz időszakok átvészelésében sokat segít az empatikus viselkedés.
A tudatos légzés és relaxációs technikák segítenek téged nyugalmad megőrzésében és csökkenteni a stresszt az életedben. Legyen szó gyermeknevelésről (szót érteni gyermekünkkel, mikor épp makacskodik), munkahelyi konfliktushelyzetekről, egy közlekedési dugóban ülve, nyomás alatti munkavégzésről. Fontos, hogy a különféle légzéstechnikákat gyakorolni kell, tudatosan szánni kell rá időt, hogy elsajátíthassuk, és amikor szükség van rá, elővehessük.
Megfelelő időgazdálkodással sokat enyhíthetünk a ránk nehezedő nyomáson. Ha tudjuk, hogy mindenre –ami fontos számunkra- van elegendő időnk, akkor az magával hozza a türelmet, és önuralmat a megfelelő helyen és időben.
További tényezők, amik befolyásolják türelmünk szintjét
- média:nemcsak, hogy eltereli a figyelmünket a fontos dolgainkról, zavarja a koncentrációnkat, függőséget okoz, szörnyű befolyással bír ránk nézve.
- megfelelő önismeret: a türelmetlenség kezelése sokkal könnyebbé és hatékonyabbá válik, ha tisztában vagy saját érzéseiddel.
- egyéb környezeti tényezők: a környezetünkben zajló események és a külső tényezők is befolyásolhatják türelmünket. Például zajos vagy zsúfolt környezetben nehezebb lehet megőrizni a nyugalmat és a türelmet.
FONTOS!!!
A türelem nem állandó, hanem változó és reakcióképes a különböző helyzetekre és körülményekre!
Türelmetlen és önuralom híján vagy? Nincs más dolgod, mint jobban megismerni önmagad, szemléletváltással és pozitív gondolkodással fejleszteni azokat az életterületeket, melyek szerinted nélkülözik a türelmet, kitartással és tudatossággal fordulni önmagad felé és empatikus viselkedést tanúsítani másokkal szemben!