Minden ember számára elsődleges cél, hogy meglelje élete során a boldogságot. Gondolkodtál már azon: mi tesz minket boldoggá? Azon túl, hogy látunk egy vidám arcot, egy felhőtlenül boldog kisgyereket játszani, hallunk egy jó viccet, ami mosolyt csal a mi arcunkra is, és még sorolhatnánk.
Mindezeken felül?
Nos, a válasz a testünkben rejtőzik, ahol egy sor “örömet adó” hormon várja, hogy kiszabadítsák. Összegyűjtöttük nektek a 4 boldogságért felelős hormonról a legfontosabbakat. lássuk csak…
Endorfinok- fájdalomcsillapító hormonok
Az endorfinok a természetes fájdalomcsillapítók és boldogság hormonjai. Az agyalapi mirigyben és a hipotalamuszban termelődnek fizikai hatásokra, izgalmi állapot esetén, fájdalomérzetkor.
Hogyan lehet őket felszabadítani? Egyszerű! Mozgás és nevetés. Egy jó kacagás vagy egy intenzív edzés (aminél átléped a küszöbértéket) képes megdobni az endorfin szintedet, tehát ne kerüld a sportot, és ne félj tiszta szívből nevetni!
Az akupunktúra során a tűk bizonyos testpontokba történő szúrása esetén is beindul az endorfin termelés.
Élettani hatásai: szükséges az idegrendszer hatékony működéséhez, a jó közérzethez, boldogságérzetünkhöz, a szülés során a fájdalmak enyhítésére nagyobb mennyiségben szabadulnak fel. Erősíti az immunrendszert, a stresszt csökkenti, lassítja az öregedést, javítja az alvásminőséget.
Szerotoninok- boldogsághormonok
Ez a hormon az elégedettség és boldogság érzéseit hozza létre. A központi idegrendszer neuronjai és a gyomor-bél rendszer sejtjei állítják elő.
Mit tehetünk annak érdekében, hogy több szerotonin szabaduljon fel? Egészséges táplálkozás, a szabadban való tartózkodás (napfény), magnézium és probiotikumok révén az egészséges bélrendszer fenntartása, továbbá a test és lélek egészségének elősegítésére meditáció végzése, társas kapcsolatok ápolása.
Élettani hatásai: mentális egészség fenntartásában, hangulatszabályzáson túl, hatással van az alvásra, étvágyra, a kognitív funkciók területére is. Hiánya depressziót és szorongást okoz, közre játszhat a migrén kialakulásában is.
Dopamin- motiváció hormonja, a jutalom érzésének hormonja
Az agyban termelődik, amelyet a hipotalamusz termel. A felszabaduló dopamin elégedettséget és boldogságot vált ki.
Hogyan érhetjük el a dopamin felszabadulását? Táplálkozásunkra figyelve (mandula, avokadó, banán, tökmag, szezámmag) szinten tudjuk tartani dopamin szintünket. Ha elkerüljük a cukor, a telített zsírsavak, a finomított ételek fogyasztását, kerüljük a koffeint –máris sokat tettünk boldogság hormonunk érdekében.
Állítsunk fel magunknak inspiráló célokat, és ünnepeljük meg minden kis sikerünket. Az új élmények és pozitív megerősítések is segíthetnek a dopamin termelésben.
Élettani hatások: A dopamin nagyobb mennyiségben található meg a memóriáért, a gondolkodásért és a koncentrációs képességért felelős agyi területeken. Támogatja a motoros funkciókat, hangulatjavító, motiváció növelő, szabályozza az ébrenlétet.
Oxitocin- szeretet érzésének hormonja
A hipotalamuszban, továbbá kisebb mennyiségben a központi idegrendszeren kívül is termelődik. Ez a hormon az emberi kapcsolatok szoros kötéseivel és szeretetével kapcsolatos.
Milyen módon lehet felszabadítani az oxitocint? A válasz: a szex, egy meleg ölelés, egy szeretetteljes szó vagy egy kedves gesztus mind fokozhatja az oxitocin szintet. Kisállatok simogatásával, érintéssel!
Élettani hatások: elősegíti a terhes méh izomrostjainak összehúzódását, továbbá kiváltja a tejelő emlőmirigyben a tejürítést, azaz az anyai kötődést indítja be az agyban. A férfi hormonszabályozásban is meghatározó szerepe van. Hatására nő a bizalom, az empátia, az optimizmus érzése, a társas kapcsolatoktól való félelem leküzdésében, stresszcsökkentő.
A boldogság nem csak egy cél, hanem egy életmód. Az “örömet adó” hormonokhoz való hozzáférés nem csak a boldogságot fokozza, hanem az egészségünket is támogatja. Tehát, élvezzük az életet, mozogjunk, nevessünk, tartsuk a kapcsolatot másokkal és fordítsunk időt az örömforrásokra. Így az “örömet adó” hormonok természetes módon szabadulnak fel, és segítenek nekünk abban, hogy boldogabbá és egészségesebbé váljunk.