Célba érni: lépések a pozitív önértékelés eléréséhez

Pozitív önértékelés

Egy korábbi cikkünkben (“Önmagad szeretete és a boldogságod priorizálása”) kifejtettük milyen kapcsolat van a stressz kezelése és az önértékelés, önbecsülés között. Most lássuk, milyen lépések vezetnek el ahhoz, hogy reálisabban tudd értékelni önmagad?

Miért fontos az önértékelés?

Az önértékelés nem más, mint egyfajta kritikai megítélés, minősítés önmagadról, a képességeidről, tevékenységeidről, magatartásodról. Ha folyamatosan figyeled önmagad, alkalmazol bizonyos lépéseket, tanulsz a hibáidból, akkor egészséges önismeretre tehetsz szert, egészséges önbizalmad alakulhat ki, ami erősebbé, ellenállóbbá tesz téged, s mindezek hatására könnyebben tudod kezelni a stresszt.

Miért szenvednek sokan önértékelési problémáktól?

Elég sok tényező befolyásolja egészséges önértékelésünket, ami általában az önismeret hiányából eredeztethető: nem ismerjük fel saját erősségeinket, lehetőségeinket, vagy éppen nem tudjuk elfogadni gyengeségeinket/ erősségeinket. Ezek a tényezők lehetnek:

Környezet visszajelzései: szülők, barátok, tanárok, más embertársaid egészen kiskoruktól kezdve nyomást gyakorolnak rád, amivel akaratlanul is azonosulsz, ami pedig befolyásolja önértékelésed szintjét.

Bántó megjegyzések

Saját tapasztalatok: siker és kudarcélmények, jutalmazás- büntetés módjai- már a gyermekkortól kezdve, közösségben való elfogadottság mértéke, szociális összehasonlítások, média világának ideáljai, mások elvárásai okozhatnak eltorzult önértékelési szintet.
És hogy mit tesz veled, ha nem elég pozitív az önértékelésed? Könnyen célponttá válhatsz az élet negatív aspektusaival szemben, szorongást okoz, teljesítményed – akár iskolában, akár munkahelyen- egyre inkább romlani fog, ami könnyen vezethet akár depresszióhoz is, megbetegít, és máris belekerültél egy negatív spirálba, ami csak ránt egyre lejjebb és lejjebb.

Felismerés és tovább lépés a pozitív önértékelés felé

Az önértékelés szubjektív, és nem egy univerzális mércétől függ, nincs egyetlen “helyes” norma sem az önértékelésre. Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy értékünk, sikereink csak mások véleményétől függenek, vagy éppen azok elvárásaitól. Fogadjuk el a tényt, lépjünk túl a külső elvárásokon, összehasonlításokon. Ne hasonlítgassuk magunkat folyton másokhoz, ideákhoz, helyette koncentráljunk saját fejlődésünkre és boldogságunkra. Az önértékelés ne külső elvárások és összehasonlítgatások általi nyomást jelentsen számunkra, hanem jelentsen belső motivációt.

Érdemesek vagyunk a szeretetre

Kulcsfontosságú lépés, hogy felismerjük és elfogadjuk: érdemesek vagyunk a szeretetre és tiszteletre, csupán azért, mert vagyunk. A tudatnak – hogy szerethetőek vagyunk- erősítése segíthet abban, hogy önmagunkra is szeretettel gondoljunk és elfogadjuk magunkat.

Első lépésként, emeld ki a pozitívumaidat és erényeidet. Ne a hibáidra és gyengeségeidre összpontosíts, hanem magasztald az erősségeidet és pozitív tulajdonságaidat. Nagyon fontos felismerni és megünnepelni azokat a tulajdonságokat és képességeket, amelyek értékesek és egyedivé tesznek bennünket.

Segíthet a pozitív helyzetek és előrehaladás felidézése is. Könnyen elfelejtkezünk vagy elbagatellizáljuk a sikereinket és azokat a helyzeteket, amikor jól teljesítettünk. Vedd elő ezeket az emlékeket és tapasztalatokat, mert hidd el sokat segíthetnek abban, hogy pozitívabb képet alkoss magadról és megerősítse önértékelésedet.

Most, hogy ezeket a pozitív tulajdonságaidat, képességeidet már ismered, csak és kizárólag ezeket kiemelve beszélhetsz magadról. Felejtsd el a rossz és lehúzó jelzőket magaddal kapcsolatban. Helyettesítsd őket pozitívakkal. Az önmagadhoz való kedves, támogató beszéd, segít abban, hogy elfogadd magad és higgy saját képességeidben.

Mindezek egyfajta pozitív spirált fognak elindítani benned, hiszen minél jobban érezed magad saját bőrödben, annál könnyebb lesz számodra pozitív döntéseket hozni és pozitív változásokat elérni az életedben, kevésbé leszel befolyásolható a kulső hatásokkal szemben.

Gyakorlati lépések az önmegvalósítás felé

Mindezek után egyértelmű már számodra, hogy lépéseket kell tenned afelé, hogy önértékelésed javuljon. Mégpedig olyan gyakorlati lépéseket, amik egy célt szolgálnak: egyre jobban és jobban tudjam magam értékelni.
De mégis milyen intézkedések várnak rád ezen az úton?

  1. Célozz magasra, de valósítsd meg lépésről lépésre:tűzz ki akármekkora célt, álmot is, fontos, hogy tervezd meg lépésenként. Tudod.. “Róma sem egy nap alatt épült fel!” A lépések legyenek világosak, érthetőek, teljesíthetőek. Kevésbé fogsz megijedni a kitűzött nagy célodtól, ha azt apróbb lépésekre bontod. S mindenképp ünnepeld meg a sikereidet.
  2. Kicsinyítsd le a problémákat és keress megoldást:mindannyian szembesülünk kihívásokkal és problémákkal. Értsd meg, hogy sok probléma nem is olyan bonyolult, mint amilyennek első ránézére tűnik. Vizsgáld meg más szemszögből is, ne a problémára fókuszálj, hanem a megoldásra. (Amúgy, ha kisebb lépésekre bontod az önmegvalósításoddal kapcsolatos céljaidat, valószínűleg nem fogsz egetrengető problémába ütközni) Sok esetben szükség van támogató (szak)ember keresésére, ne félj segítséget kérni barátoktól, családtagtól, hiszen gyakran más szemszögből nézve a problémát, könnyebb megoldást találni. Ne hagyd, hogy beárnyékolja cselekvőképességedet egy probléma, tekints rá tanító szemmel: Mit taníthat nekem ez az akadály?

A támogató közeg nem csak segíthet, inspirálhat is

Amilyen negatív hatással lehet számunka a szociális életünk, olyan pozitívan is segíthet bennünket, csak meg kell találnunk a célunknak legmegfelelőbbet.
Ember, emberrel tud legkönnyebben kapcsolódni. Olyan társasággal, személy(ek)kel vegyük magunkat körül, akik hisznek bennünk, támogatnak bennünket. Amikor önértékelésünket szándékozzuk feljeszteni általában egy mentort keresünk (coach, más szakember személyében), mert ő nem ismer minket, és a nulláról indítva tudják feltérképezni személyünket, és ezáltal teljesen egyénre szabottan tudnak segíteni nekünk, átlendülni a nehézségeken. Ettől függetlenül, ha van olyan családtagod, barátnőd, akiben a végletekig megbízol, ő is segíthet neked.
Hasonló gondolkodású, és beállítottságú emberekből álló csoportokra is rákereshetsz, akik inspirációt jelentenek számodra, akiktől tanulhatsz, vagy akár segítenek neked a megvalósításban. A kérdés csak az, mennyire vagy nyitott egy ilyen társaságra.

Ne veszítsd el a fókuszt

Figyelmed mindig legyen a célodon. Mindig tartsd szem előtt, hogy merre tartasz, mit szeretnél te. Figyeld magad, legyen a fókuszod most a saját önértékelésed fejlesztésén, és ez jelentse azt, hogy bármit is teszel, mindig ezt a célt szolgálja.

Ami még segíthet:

önkéntesség, mások megsegítése: ha másokon segítesz jobban megismerheted magad, képességeidet, értékeidet. Lehetőséget ad új emberek megismerésére és inspirációt meríthetsz más emberek életéből.

Az önszeretet és a személyes fejlődés folyamatos munka, amelyet minden nap gyakorolnod kell. Minden nap egy újabb lehetőség arra, hogy tanulj valami újat, fejlődj, vagy egyszerűen csak élvezd az életet és azokat a dolgokat, amik boldoggá tesznek téged. Így érhetsz el egy sikeres és beteljesült életet.

A lépések tehát, amik segítenek neked a pozitív önértékelés kialakításához:

  1. Fogadd el magad olyannak, amilyen vagy! Lépj tovább!
  2. Ismerd el, hogy méltó vagy a szeretetre!
  3. Tegyél gyakolrati lépéseket önmegvalósítás felé!
  4. Keress támogató közösséget!
  5. Tartsd a szemed a fókuszon!

Az önértékelés fejlesztéséhez és az önmegvalósítás felé vezető úton számos lépést kell megtenned. Ez egy folyamat, hosszú folyamat, ami nem mindig könnyű. Iszonyatos méretű bátorságra van szükséged hozzá, hogy szembenézz saját magaddal, elfogadd magad olyannak, amilyen valójában vagy. Kitartás nélkül nem érsz célba és a türelem is kötelező lesz számodra, ugyanis sokszor nem hoz azonnali eredményeket a folyamat, amin keresztül fogsz menni. Viszont, ha a fókuszt nem veszíted el, idővel célba fogsz érni, csak cselekedj!

Nagyon sok önismereti munka áll amögött, ha önértékelésünkben fejlődni szeretnénk. Nem szabad feladni! Megéri, hogy egészséges önbizalmunk legyen, erőssé váljunk és könnyebben túllendüljünk a nehézségeken.

Vélemény, hozzászólás?