Családi harmónia: Hogyan kezeljük a családi konfliktusokat stresszmentesen?

Családi harmónia

A családi élet örömteli pillanatait néha beárnyékolják a kisebb-nagyobb konfliktusok, amelyek minden család életében jelen vannak (hazudik, aki azt mondja nála ez nem így van). Gyermekeink és szeretteink is átélnek nehézségeket, stresszes pillanatokat, és ez teljesen normális.

Az igazi kihívás az, hogyan tudjuk ezeket a helyzeteket kezelni úgy, hogy megőrizzük a harmóniát és a békességet a családunkban.
Szülőként a feladatunk nem csupán az, hogy példát mutassunk gyermekeinknek, hanem hogy megtanítsuk nekik azt is, hogyan tudják konstruktívan és nyugodtan kezelni a problémákat.

Ma erre fókuszálunk: hogyan alakíthatunk ki olyan légkört otthon, ahol a stresszmentes együttélés nem csupán álom, hanem valóság is egyben.

1. Őszinte kommunikáció

A nyílt és őszinte kommunikáció elengedhetetlen a konfliktusok kezelésében. Éppen ezért nagyon fontos, hogy minden családtagnak lehetősége legyen kifejezni érzéseit és nézeteit őszintén, amit értő figyelemmel hallgat meg a család többi tagja.

Amikor egy családtag beszél, figyeljenek rá a többiek teljes mértékben: ne csak hallgassunk, hanem próbálják megérteni is a másik fél nézőpontját (= aktív hallgatás). Ezt gyermekeinknek is tanítsuk meg minél előbb.

Használjunk „én” nyelvet az érzéseink kifejezésére, például „Én úgy érzem, hogy…” Ez segít elkerülni a vádaskodást és segíti a nyugodt párbeszédet.

Figyeljünk arra, hogy a beszélgetés végéig tartsuk meg a nyugodt és tiszteletteljes hangnemet, még akkor is, ha a téma feszültséget okoz. Ez talán a gyerekeknek a legnehezebb (mi, felnőttek jobban kordában tudjuk tartani indulatainkat), de nekik is meg lehet tanítani, ha máshogy nem is, jó példán keresztül.

2. Probléma megoldási technikák

A konfliktusok kezelésében mindig azon legyen a hangsúly, hogy közösen keressük a megoldásokat, ne odázzuk el, mert azzal súlyosbodhatnak a problémák, a végén pedig összecsapnak a fejünk felett a hullámok és kezelhetetlenné válik a helyzet.

Ha a család minden tagja előtt tiszta mi a közös a cél, akkor az együttműködés is gördülékenyebben fog menni és mindenki elégedett lehet majd a végeredménnyel.

Nekünk szülőknek sokszor kreatív megoldáson kell törnünk a fejünket!  Legyünk nyitottak kreatív ötletekre és kompromisszumokra, amelyek mindenki számára elfogadhatóak lesznek. És itt nagy hangsúly van a kompromisszumon! Mert bizony sokszor kell egyezséghez folyamodnunk a családi béke kedvéért- főleg kisgyerekek mellett!

Tanácsos szem előtt tartani azt is mi a fontosabb (prioritás)! Vannak kisebb jelentőségű és nagyobb volumenű problémák is. Ha tudjuk, mely kérdések igényelnek azonnali figyelmet, és melyek kezelhetők később (itt jön ugye képbe a közös cél), akkor akár azonnali megoldást is tudunk találni a gondokra.

3. Empátia - megértés és támogatás

Az empátia beleérző képességet jelent. A családi béke kedvéért nagyon nagy szükség van arra, hogy jobban megértsük a másik fél érzéseit és szükségleteit.

Ha kell tegyünk fel kérdéseket, amelyek jobban rávezetnek a másik fél álláspontját, érzéseit megérteni. Például: „Hogyan érzed magad ezzel kapcsolatban?” vagy „Mi a legfontosabb számodra ebben a helyzetben?”

A támogató hozzáállásról pedig semmiképp ne feledkezzünk meg! Semmit nem ér a kérdések feltevése, az érdeklődés, ha a kérdezőn nem látszik a „támogatni akarás”. Mutassunk támogatást és megértést, még akkor is, ha nem értünk egyet. Az, hogy meghallgatjuk a másikat és próbáljuk megérteni őt, segít a fennálló feszültség oldásában és nem mellesleg segít egy mindkét fél számára kecsegtető megoldás meghozatalában (ha látja rajtad a másik fél, hogy valóban odafigyelsz rá, átérzed a helyzetét, ő maga is engedni fog, hogy neked is jó legyen, te is jól jöjjél ki a helyzetből).

4. Konfliktuskezelési stratégiák

Vannak olyan konfliktuskezelési stratégiák, amik segíthetnek strukturáltan és hatékonyan kezelni a problémákat. Ezekről a technikákról már írtunk bőbben az Asszertív kommunikációs technikák” című cikkünkben.
És arra is kitértünk már, hogy milyen alapelvei vannak, miben kell fejlődnie annak, aki ezeket a technikákat célratörően akarja alkalmazni a „Célratörő kommunikáció- az asszertív stílus csodafegyvere” című írásunkban. Olvasd újra ezeket a cikkeket, sokat fog segíteni.

5. Öngondoskodás - saját jólétünk megőrzése

A családi konfliktusok kezelése során elengedhetetlen, hogy saját jólétünkre is figyeljünk. Hogyan tehetjük mindezt meg?

Különféle relaxációs technikákalkalmazásával, mint például légzőgyakorlatok, meditáció vagy rendszeres testmozgás. Ezekkel csökkentjük a stressz szintet és megőrizhessük nyugalmunkat.
A másik elengedhetetlen módja az öngondoskodásnak a személyes idő. Szánjunk időt saját magunkra, hogy feltöltődjünk és elkerüljük a kiégést, és egyúttal visszanyerjük motivációnkat.

6. Pozitív megközelítés – problémák, mint lehetőségek

Gondoltad volna, hogy a problémákra tekinthetsz egyfajta lehetőségekként is?
Lássuk csak, hogyan?…  
Igazából a fennálló problémáknak összekovácsoló erejük van, egyfajta lehetőséget jelent, hogy  megerősödjön a kapcsolatotokat.

Egyrészt tanulunk belőlük. Tanulunk saját magunkról, a családunk tagjairól, segít jobban megérteni egymást. És persze segít fejleszteni a problémamegoldó képességünket, amit akár kamatoztathatunk is, egy másik szituációban.

Másrészt pedig erősíti a családi kapcsolatainkat, hiszen, ha mélyebb megértést nyer családtagjaink egy- egy nézőpontja, vágya, tette- azzal erősödik a hozzá fűződő kapcsoltunk.

Ne feledd, hogy a konfliktusok kezelése nem csupán a problémák megoldásáról szól, hanem lehetőség arra is, hogy még közelebb kerüljetek egymáshoz, és erősítsétek a családi kötelékeket. Minden egyes lépés, amit a harmónia és a megértés érdekében teszel, egy befektetés a családod jövőjébe. Menj végig ezeken a lépéseken, és tapasztald meg, hogyan formálják át a napi életet egy támogatóbb és szeretetteljesebb közösséggé.

Hidd el, hogy a befektetett energia és idő megtérül, és minden lépés közelebb visz ahhoz a békés és szeretetteljes otthonhoz, amelyet mindannyian megérdemlünk. Tedd meg az első lépést még ma, és tapasztald meg, hogyan válik a családi élet valódi örömforrássá!

Vélemény, hozzászólás?