Mentális egészség tavasszal – Őrizd meg lelki egyensúlyodat!

Mentális egészség lelki egyensúly

A tavasz az ébredés és a megújulás időszaka. Az év eleji lendület még tart, a természet felpezsdül, mi pedig igyekszünk minél több feladatot elvégezni (sokszor nem törődve teherbírásunk maximális szintjével), élvezzük a szebb időt.

A kérdés hogyan őrizhetjük meg mentális egyensúlyunkat ebben a hajtásban?

Pontosan a mentális egészségről

Sokan így vélekednek a mentális egészségről: nekem nincsenek pszichés problémáim. 😧  A mentális egészség viszont nemcsak ebből áll, nem ilyen egyszerű azonosítani… magában foglalja az érzelmi stabilitást, a pozitív gondolkodást, az alkalmazkodóképességet és az öngondoskodásra való hajlandóságot. Egyensúlyban tartja testünket, lelkünket és elménket.

A gyakorlatban: ha jól vagy mentálisan, akkor képes vagy megbirkózni a kihívásokkal, fenntartani a pozitív kapcsolataidat, és élvezni az élet apró örömeit.

A mentális egészség tízparancsolata

  1. Önelfogadás – Senki sem tökéletes, és nem is kell annak lennie.
  2. Reális célok kitűzése – Ne vállalj túl sokat egyszerre!
  3. Minőségi pihenés – Az alvás elengedhetetlen a mentális egyensúlyhoz.
  4. Mozgás és friss levegő – Egy séta a természetben csodákra képes.
  5. Kapcsolatok ápolása – Beszélgess szeretteiddel, ne zárkózz el a támogató kapcsolatok elől!
  6. Öngondoskodás – Időnként kényeztesd magad egy nyugtató fürdővel vagy egy csésze teával- foglalkozz magaddal!
  7. Tudatos jelenlét (mindfulness) – Próbáld meg a jelen pillanatot élvezni- Észre venni a szépet, a jót!
  8. Érzelmek megélése és kifejezése – Ne nyomd el a negatív érzéseket, hanem kezeld őket tudatosan- fordítsd őket pozitívakká!
  9. Digitális detox – Néha szünetet kell tartani a közösségi médiától és a digitális világtól!
  10. Hála gyakorlása – Minden nap találj valamit, amiért hálás lehetsz!

Őrizd meg mentális egészségedet a tavaszi hajtásban

Kezdj el egy új rutint!

A tavasz tökéletes időszak arra, hogy átgondold és finom hangold a napi rutinjaidat. Ha eddig kaotikusan teltek a reggeleid, próbálj ki egy nyugodtabb reggeli rituálét – például egy csésze tea vagy 10 perc meditáció beiktatása reggeledbe csodákra lehet képes.

Ne akarj mindent egyszerre!

A megújulás vágya könnyen átcsaphat túlzott elvárásokba. Fontos, hogy ne akarj mindent egyetlen hónap alatt elérni. Oszd be a céljaidat, és haladj lépésről lépésre. Minden megtett előrelépést jutalmazz meg!

Tölts időt a természetben!

A friss levegő, a zöldellő táj és a madárcsicsergés bizonyítottan csökkenti a stresszt és javítja a hangulatot. Próbálj meg hetente legalább egyszer sétálni egy parkban vagy kirándulni egyet a szabadban. Ebben az évszakban nagyon sok lehetőséged van kapcsolódni a természettel (hegymászás, állatkerti séta, kertben való tevékenykedés stb.)

Öngondoskodás – ne hanyagold el magad!

Egy relaxáló fürdő, egy aromaterápiás masszázs vagy egy otthoni spa-est segíthet kikapcsolódni és feltöltődni. Ne feledd, hogy a te jólléted is ugyanolyan fontos, mint másoké, ha nem fontosabb!

Táplálkozz tudatosan!

A megfelelő táplálkozás óriási hatással van a mentális állapotunkra. Próbálj meg több friss zöldséget és gyümölcsöt enni, és csökkentsd a feldolgozott élelmiszerek fogyasztását– ezt a tavaszi zöldségek megjelenése aktívan támogatja, mindenképp próbálj ki többfélét!

Kapcsolódj másokkal!

A társas támogatás elengedhetetlen a mentális egészség megőrzésében. Ne félj segítséget kérni, ha szükséged van rá. Egy baráti beszélgetés vagy egy közös program sokat segíthet. Járj közösségbe, keresd a társaságot, üdítőleg hat a lélekre.

A tavaszi rohanásban is fordíts időt önmagadra, mert ha te rendben vagy, minden más is jobban fog működni az életedben. A mentális egészség megőrzésére ne luxusként tekints, hanem létszükségletként.

Ha tetszett a cikk, iratkozz fel hírlevelünkre, hogy még több öngondoskodási tippet kaphass!👇

Inspiráló tartalmak első kézből! 

Hasznos tippek, gyakorlati tanácsok egy csokorban. 
Váljon életed boldogabbá, harmonikusabbá! 

Vélemény, hozzászólás?