NEM! – és ami mögötte van

Nemet mondani

NEM! egy egyszerű szó, ami mögött mélyebb tartalom rejtőzik

Tegye fel a kezét az az ember, akinek még soha nem okozott gondot, nemet mondani egy másik embernek! Van ilyen személy egyáltalán?

Manapság rengetegen élünk stressz és terhelés alatt, mert nem tudjuk megvédeni az álláspontunkat, a munkahelyen nem merünk kiállni a saját véleményünk mellett, nem akarunk konfrontálódni, azaz nem tudunk visszautasítani!
Belecsöppenünk általa egy ördögi körbe, ami szinte már fojtogat. Évekig tűrünk, és csak gyűlik, gyűlik a sok feszültség. Lesz ennek vége valaha is?

Mi játszódik le bennünk, emberekben, miközben visszautasítunk valakit, nemet mondunk valamire? Miért olyan fontos, hogy képesek legyünk nemet mondani? Ezekre a kérdésekre keressük most a választ!

Hiszünk abban, hogy a nemet mondás képessége nem csak az egyéni boldogságunk, hanem az egész életminőségünk kulcsa is lehet. Találjuk meg együtt az egyensúlyt az igenek és nemek között, egy sokkal felszabadítóbb, kiegyensúlyozottabb életért.

Miért olyan nehéz kimondani ezt az egyszerű szót? „ NEM!”

Az emberi kapcsolatokban és mindennapi életünk során az egyik legnagyobb kihívás a “nem” kimondása. Azonban, mielőtt megértenénk, miért is olyan nehéz ez, érdemes elmélyedni a mögöttes okokban.

Megfelelés és empátia

Az emberek gyakran azért igyekeznek másoknak megfelelni, mert belső kényszerként élik meg ezt a szükségletet. Ebben az értelemben a nemet mondás valamilyen szintű konfliktust vagy elutasítást sugallhat, amit sokan szeretnének elkerülni. Az emberek sokszor azért mondhatnak igent, mert azt érzik, hogy így könnyebb harmonikus kapcsolatokat fenntartani, vagy éppen nem szeretnék kényelmetlenné tenni a másikat.

Az empátia és mások szükségleteinek való megértése is központi tényező lehet. Gyakran azért mondunk igent, mert érzékenyek vagyunk mások szükségleteire és szeretnénk segíteni, támogatni őket. Pozitív szándék vezérel bennünket, és néha nagyon nehéz nemet mondani, még akkor is, ha tudjuk ez a leghelyesebb, amit tehetünk.

Negatív reakciótól való félelem

Negatív reakciók

A nemet mondásnak vannak negatív reakciói is, amelyek sokszor félelmet generálnak.

Az egyik ilyen félelem a visszautasításé. Senki sem szereti, ha nemet mondanak neki, és sokan azért kerülik el ezt a szót, mert attól tartanak, hogy az elutasítás vagy az esetleges konfliktus károsíthatja a kapcsolataikat vagy éppen elveszíthetik mások tiszteletét. Attól félnek, elszigetelődnek tőle az emberek, ki fogják közösíteni.

Összességében tehát… azért nem egyszerű közölni mással, hogy ‘Nem! Nem segítek, nem csinálok meg valamit….’, mert érzelmekkel és társadalmi normákkal telített ez a visszautasító szócska.

Ha ezeket az érzelmeket és félelmeket felismered, segíthet abban, hogy tudatosabbá válj a döntésekben, és könnyebben tudj nemet mondani, amikor szükséges.

Különböző élethelyzetekben nemet mondani

Családi kötelékben

A család számára való megfelelési kényszer gyakran erőteljesebb lehet, mint más helyzetekben. Az emberek gyakran szeretnék kielégíteni a családtagok elvárásait, és attól félnek, hogy a nemet mondás valamilyen módon károsíthatja a családi kapcsolataikat. Egy másik szempont, amiért a családban való nemet mondás nehezebb lehet, az a családi béke fenntartásának szükségessége. Sokan szeretnék elkerülni a konfliktusokat a családban, mert attól félnek, ha nemet mondanak, az hosszú távon feszültséget és vitákat szül. De vajon a családi békét megőrizni fontosabb cél lehet, mint az egyéni szükségleteket kifejezni? Ezt mindenkinek, magának kell eldöntenie: Kinek, mi a fontosabb? 

Mi az, ami a család érdekeit szolgálja? Érdemes megfontolni, hogy a kiegyensúlyozott családi kapcsolatokban a nyitott kommunikáció és az egyéni szükségletek tiszteletben tartása is kulcsfontosságú. A “nem” kimondása a megfelelő módon segíthet a határok megtartásában anélkül, hogy azonnal viszályt okozna.

Családi béke mindenek előtt

Munkahelyen

Ugyanúgy, mint családi kötelékben, a munkahelyen is legnagyobb mozgató rugója a nemet mondás elkerülésének, a megfelelési kényszer. Ki ne szeretne pozitív benyomást kelteni, elismertnek lenni, és ez által lehetőségeket teremteni a fejlődésre vagy előre lépést a karrierjében? És akkor még nem is beszéltünk a munkahelyi hierarchiáról, a munkatársak és a vezetőség felé irányuló megfelelésről. Sokan nehezen mondanak nemet a munkahelyen, még akkor is, ha a feladatok túlterhelőek, vagy nem illeszkednek a kompetenciáihoz. Attól félnek leginkább az emberek a munkahelyükön, ha nemet mondanak, az negatívan befolyásolja a kapcsolataikat, vagy negatív következményekkel járhat a karrierjükre nézve.

A másik fontos tényező a sikertelenségtől való félelem. A munkahelyi kultúra általában arra ösztönzi az embereket, hogy minden körülmények között próbáljanak sikeresek lenni és eredményeket érjenek el. Az elutasítás vagy a nemet mondás ebben az összefüggésben a sikertelenség látszatát kelti, amely komoly stresszt okozhat.

Az emberek félhetnek attól, hogy a nemet mondás miatt nem kapnak majd további lehetőségeket, vagy nem fognak elnyerni egy kívánt projektet vagy pozíciót. Ez a félelem arra ösztönözheti az embereket, hogy túllépjenek a saját határaikon és ne mondjanak nemet, még akkor is, ha ez a szükségleteikkel, kapacitásukkal vagy érdeklődési körükkel nem egyezik meg. De vajon egy határozott és tisztelettel teli NEM! A munkahelyen nem inkább az egészséges munkahelyi légkört és pozitív kapcsolatok létét eredményezné? Hm, elgondolkodtató!

Hétköznapokon

A mindennapi helyzetekben a nemet mondás rendkívül fontos lehet annak érdekében, hogy megőrizzük az egyensúlyt az életünkben és hatékonyan kezeljük az időnket és erőforrásainkat. Néhány olyan helyzet, ahol a nemet mondás kulcsfontosságú lehet:

Sokan hajlamosak túlvállalni magukat a mindennapi kötelezettségek terén. Ha valaki nem tanul meg határozottan nemet mondani, könnyen kimerüléshez vezethet.

A hétköznapok során gyakran szembesülünk olyan helyzetekkel, amikor mások elvárásai vagy kérései ütköznek a saját szükségleteinkkel vagy határainkkal. A “nem” kimondása lehetőséget teremt arra, hogy megvédjük személyes határainkat és ne vessük el a saját igényeinket.

Különböző rendezvények, önkéntes munkák vagy egyéb társadalmi kötelezettségek felvállalása során fontos tudni, hol húzódik a határ. A nemet mondás segíthet abban, hogy ne vállaljunk fel olyan kötelezettségeket, amik túlterhelőek lehetnek.

A szociális helyzetekben, mint például baráti találkozók vagy családi események, az emberek gyakran találkoznak olyan helyzetekkel, amikor szeretnének vagy kellene nemetmondani valamire. Amennyiben helyesen teszed, a nemet mondás lehetőséget ad a személyes igények kifejezésére, anélkül, hogy károsítaná a kapcsolatokat, kritika és sértődöttség nélkül.

Az egészség és jólét szempontjából is fontos nemetmondani olyan helyzetekben, ahol az egyéni fizikai vagy mentális egészség sérülhet. Ez lehet a munkahelyen felvállalt projektek, a szabadidős tevékenységek vagy a pihenés szempontjából is releváns.

Miből ered, hogy nem tudunk nemet mondani?

Sok ember küzd a problémával, hogyan is tudná embertársa értésére adni, hogy neki nem tetszik a viselkedése, nem szeretne megtenni valamit, mert az szöges ellentétben áll a nézeteivel, vagy éppen csak nincs ideje, kapacitása, segíteni másokon. Életünk számos olyan területtel rendelkezik ezeken kívül, ahol igenis tudnunk kellene nemet mondani, mégsem visz rá minket a lélek. Miből ered ez?

  • Az önismeret hiánya:

Megfelelő önismeret nélkül az emberek nem mindig érzik vagy értik meg pontosan saját igényeiket, határaikat és szükségleteiket. Ennek következtében nem tudnak hatékonyan nemet mondani, mert nem ismerik fel, mi az, ami valóban fontos nekik, és mi az, amit nem szeretnének vállalni.

  • Az önbizalom hiánya:

Az emberek, akik nem rendelkeznek elegendő önbizalommal, gyakran hajlamosak lehetnek arra, hogy megfeleljenek másoknak, még akkor is, ha valójában nem érzik jól magukat a helyzetben. Az önbizalom hiánya miatt nehézségek merülhetnek fel a határok kijelölésében és azok a védelmében.

  • Neveltetés hatására

A gyermekkorban vagy fiatalkorban kapott neveltetés jelentősen befolyásolhatja azt, hogy valaki mennyire képes határozottan kifejezni a visszautasítást. Ha valaki nevelkedésében azt tanulta, hogy a másoknak való megfelelés a legfontosabb, akkor felnőttként nehezebb lehet szembenézni a nemet mondás kihívásaival.

  • Bátortalanság és félelem:

A bátortalanság és a félelem is központi tényezők lehetnek. A félelem a konfliktustól, a mások véleményének negatív megítélésétől vagy az elutasítástól vezethet ahhoz, hogy az emberek inkább meghajolnak mások akarata előtt, még akkor is, ha az ellentmond az övékének.

Félelem a visszautasítástól

Még egy dolog, amit fontos tisztázni

Empátia ≠ Önfeláldozás

Empátia: beleérző képesség, amivel a másik ember, élőlény lelkiállapotába tudjuk magunkat helyezni.

Önfeláldozás: áldozatvállalás, más személyekért, saját személyes érdekeinket feladjuk, készek vagyunk helyettük nehéz helyzetet felvállalni.

Az emberek gyakran összetévesztik az empátiát az önfeláldozással. Az empátia képessége arra sarkallhat, hogy segítsünk másoknak, de ez nem jelenti azt, hogy állandóan bele kell egyeznünk mások igényeibe, főleg akkor nem, ha azok ellentétben állnak saját szükségleteinkkel. Az egyensúly megtalálása az empátia és az önfeláldozás között elengedhetetlen.

“Vállald önmagad, anélkül, hogy bárkit is megbántanál.”

/Marie Haddou/

Fontos és értékes az önmagunkhoz való őszinte hozzáállás és az önazonosság vállalása. Ne rejtegesd vagy tagadd meg önmagad, hanem ismerd fel és fogadd el saját értékeidet, személyiségjegyeidet és hibáidat is, közben pedig fordulj másokhoz tiszteletteljesen, ne felejtsd el mások értékeit és jogait. Próbálj meg a harmóniára törekedni, s megtalálni az arany középutat.

A nemet mondás témája az emberek körében nagyon megosztó téma. Kíváncsiak vagyunk TE, mit gondolsz erről a kérdéskörről? Érdeklődve várjuk, írd meg hozzászólásban!

Vélemény, hozzászólás?