A modern élet gyors tempója, a technológia fejlődése és a digitalizáció gyakran megnehezíti számunkra a pihenést, kikapcsolódást. Éppen ezért válik különösen fontossá az, hogy tudatosan figyeljünk rá, időt szakítsunk a pihenésre és feltöltődésre.
Pihenés jótékony hatásai
- Stresszcsökkentés: A pihenés és kikapcsolódás segít csökkenteni a stresszt és a szorongást, megnyugtatja az idegeket és segít ellazulni.
- Jobb alvásminőség: A megfelelő pihenés és kikapcsolódás elősegíti a jobb alvást, ami alapvető fontosságú az egészség és a jó közérzet szempontjából.
- Fizikai regeneráció: A pihenés időszakában a test regenerálódik, a sejtek megújulnak, az izmok lazulnak, így elősegítve az egészséges testi állapot fenntartását.
- Kreativitás és produktivitás növelése: Azáltal, hogy felfrissülünk és feltöltődünk pihenés közben, kreatívabbak és hatékonyabbak lehetünk a munkában és az élet más területein.
- Jobb mentális egészség: A pihenésnek és kikapcsolódásnak fontos szerepe van a mentális egészség megőrzésében és a lelki egyensúly fenntartásában.
- Immunrendszer erősítése: A megfelelő mennyiségű és minőségű pihenés segíthet erősíteni az immunrendszert, így csökkentve a betegségek kockázatát és segítve a gyorsabb felépülést.
- Jobb hangulat és érzelmi egyensúly: A pihenés pozitív hatással van az érzelmi állapotunkra, segít megelőzni a kiégést és segít fenntartani a jókedvet és az életörömöt.
Pihenés fajtái
A Forbes cikke szerint 7 formája van a pihenésnek, amire mindenkinek szüksége lenne. Ezek:
- Fizikai
- Mentális
- Érzéki
- Kreatív
- Érzelmi
- Szociális
- Spirituális
Az oldal nagyon sok érdekességet ír a pihenés formáiról, érdemes jobban belemerülni, itt megteheted: https://forbes.hu/legyel-jobb/a-pihenes-het-formaja-amire-mindenkinek-szuksege-van/!
Egy kijelentés nagyon felkeltette a figyelmünket ebben a cikkben, mégpedig az, hogy sokan a pihenést az alvással azonosítják. S valóban….! Valóban így van!
Ha megjegyzi számunkra egy kedves ismerős, hogy kissé fáradtnak tűnünk, mi azonnal rávágjuk: „Ó, nagyon rosszul aludtam az éjjel” vagy „… mostanában álmatlanságban szenvedek…” S abba belegondolt bárki is, hogy miért alszik rosszul? Miért nem tudja kipihenni magát?
Mert a pihenés ≠ alvás!
A pihenés tulajdonképpen kikapcsolódást jelent, amikor elfárad a lelked és te tudod, hogy ki kell mozdulnod a megszokottból. El kell vonulnod és csak magaddal lenned! Sokszor csak a csendre van szükséged ilyenkor, és hogy magaddal lehess!
Egy fárasztó nap után, egy megterhelő munkahelyi időszakot követően, nincs másra szükséged csak az, hogy kicsit mással foglalkozhass. Ehhez viszont az kell, hogy tudatosan figyeld magad.
Fontos ez a figyelem, a tested jelzései, hogy tudd, mikor kell megállni, szünetet tartani, hogy új erőre kaphass. S ne félj mindezt kommunikálni a környezeted felé… Biztosan lesz majd, aki meglepődik ezen, de ha látja, hogy frissen és kipihenten térsz vissza, tettre kész vagy, motivált vagy, akkor ő maga is ki fogja próbálni az aktív vagy passzív pihenés valamelyik formáját és rendszeressé teszi életében.
Ezzel el is érkeztünk a pihenés két fő fajtájához:
Testmozgással egybekötött, pihenési célú tevékenységeket értünk. A kikapcsolódásunkat és feltöltődésünket szolgálják, de nem járnak magas fizikai megterheléssel. Pl. egy laza séta a természetben, úszás, jógázás, különféle kreatív tevékenységek, úgymint rajzolás-festészet.
Olyan tevékenységek, amik nem járnak intenzív testi vagy szellemi megterheléssel. A passzív pihenés lehetőséget ad arra, hogy egyszerűen csak pihenjünk és ne csináljunk semmit, annak érdekében, hogy feltöltődjünk és felfrissüljünk. Ilyenek lehetnek: meditáció, olvasás, filmnézés, masszázs vagy egyéb wellness tevékenységek.
Mindkét típusú pihenés fontos szerepet játszik egészségünk és jólétünk fenntartásában. A lényeg, hogy megtaláljuk az egyensúlyt a passzív és aktív pihenés között, és rendszeresen időt szánjunk mindkettőre az egészségünk és boldogságunk érdekében.
Te melyik módját részesíted előnyben a pihenésnek? Írd meg nekünk kommentben!